SIM Swapping

May 14, 2019

 

SIM Swapping (Değiştirme) veya SIM Hijacking (Korsanlığı), saldırganların hedef cep telefonunun iletişimine erişmek için yaptığı bir kimlik hırsızlığı türüdür.

SIM suçluları bir hedef hakkında yeterince bilgi topladıktan sonra sahte bir kimlik oluştururlar. İlk önce, kurbanın cep telefonu sağlayıcısını ararlar ve SIM kartlarının kaybolduğunu veya hasar gördüğünü iddia ederler. Ardından, müşteri hizmetleri temsilcisine, elinde bulunan bir SIM kartı veya numarayı etkinleştirmelerini ister.

 

Cep telefonu servis sağlayıcılarının çoğu, arayanlar güvenlikle ilgili soruları yanıtlamadıkça bu talepleri kabul etmeyeceklerdir, ancak SIM sahtekarları, herhangi bir alarm vermeden web operatöründen topladıkları kişisel verileri kullanarak hazırlanmıştır.

 

Başarılı SIM takas işleminde, 'Topluluk' saldırganları kurbanlarının telefon numaralarını, doğrulama kodlarını ve alınan iki faktörlü kimlik doğrulama kodlarını kullanarak şifreleri sıfırlamak ve e-posta, bulut depolama alanı ve kripto para birimi döviz hesaplarını ve cüzdanlarını içeren çevrimiçi hesaplarına erişmek için kullanırlar.

 

Kullanıcılara büyük sıkıntılar yaratabilecek bu tip saldırılardan korunmak için;

 

  • Mobil Servis sağlayıcısından gerekli güvenlik önlemlerinin alınması,

  • Kullanıcıların çevrimiçi olarak çok fazla kişisel veri açığa çıkarmaktan kaçınmaları,

  • Kullanıcıların hesaplarına erişim halinde ne gibi önlemler alabileceklerini bankalarıyla veya telefon şirketleriyle kontrol etmeleri gerekmektedir.

 

 

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.

Please reload

Son yazılar

September 22, 2020

September 8, 2020

August 11, 2020

Please reload

Arşiv
Please reload

© 2016  Zero Second® Bilişim Sistemleri | 0212 270 71 21

  • LinkedIn Social Icon