SIM Swapping


SIM Swapping (Değiştirme) veya SIM Hijacking (Korsanlığı), saldırganların hedef cep telefonunun iletişimine erişmek için yaptığı bir kimlik hırsızlığı türüdür.

SIM suçluları bir hedef hakkında yeterince bilgi topladıktan sonra sahte bir kimlik oluştururlar. İlk önce, kurbanın cep telefonu sağlayıcısını ararlar ve SIM kartlarının kaybolduğunu veya hasar gördüğünü iddia ederler. Ardından, müşteri hizmetleri temsilcisine, elinde bulunan bir SIM kartı veya numarayı etkinleştirmelerini ister.

Cep telefonu servis sağlayıcılarının çoğu, arayanlar güvenlikle ilgili soruları yanıtlamadıkça bu talepleri kabul etmeyeceklerdir, ancak SIM sahtekarları, herhangi bir alarm vermeden web operatöründen topladıkları kişisel verileri kullanarak hazırlanmıştır.

Başarılı SIM takas işleminde, 'Topluluk' saldırganları kurbanlarının telefon numaralarını, doğrulama kodlarını ve alınan iki faktörlü kimlik doğrulama kodlarını kullanarak şifreleri sıfırlamak ve e-posta, bulut depolama alanı ve kripto para birimi döviz hesaplarını ve cüzdanlarını içeren çevrimiçi hesaplarına erişmek için kullanırlar.

Kullanıcılara büyük sıkıntılar yaratabilecek bu tip saldırılardan korunmak için;

  • Mobil Servis sağlayıcısından gerekli güvenlik önlemlerinin alınması,

  • Kullanıcıların çevrimiçi olarak çok fazla kişisel veri açığa çıkarmaktan kaçınmaları,

  • Kullanıcıların hesaplarına erişim halinde ne gibi önlemler alabileceklerini bankalarıyla veya telefon şirketleriyle kontrol etmeleri gerekmektedir.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv