Bitcoin Hackerları, Fidye İçin ABD'deki Bir Şehrin Bilgisayarlarına Saldırı Düzenledi


ABD'nin Baltimore kenti, binlerce devlet bilgisayarını güçlü bir kötü amaçlı yazılım ile ele geçiren, isimsiz bilgisayar korsanları tarafından fidye için tutuluyor. Siber suçlular, bilgisayar sistemlerine erişim için 13 bitcoin (yaklaşık 630.000 TL) talep ediyorlar.

Şehrin belediye başkanı Bernard Young, ödeme yapmayı reddediyor. Bu durumda yetkililer; hizmet faturalarını, park cezalarını işleme koyamıyor veya diğer temel idari görevleri yerine getiremiyor. Ancak şehrin acil durum hizmetleri etkilenmiş değil.

Siber saldırı başlatıldığında bir aydan daha az bir süredir görevde bulunan Belediye Başkanı Young, kentin failleri bulmak ve bilgisayarların kontrolünü yeniden ele geçirmek için FBI ve diğer uzmanlarla birlikte çalıştığını söyledi.

Young, hackerların fidye notunda "Daha fazla konuşmayacağız, bildiğimiz tek şey PARA! Acele edin! Tik Tak, Tik Tak, Tik Tak..." yazdığını belirtti. Saldırı iki hafta önce gerçekleşti, ancak şehir siber suçlulara ödeme yapmayı reddettiği için, belediye başkanı tüm hizmetlerin restore edilmesinin birkaç ay sürebileceği konusunda uyardı.

Hackerların şehrin bilgisayarlarını tehlikeye atmak için RobbinHood adında güçlü bir fidye yazılımı kullandığı, ABD hükümetinin bilgisayarlarına yapılan önceki saldırılarda da bunun bir çeşidinin kullanıldığı anlaşılıyor. Bu yılın başlarında Greenville ve Kuzey Carolina'ya da fidye yazılımı ile saldırı yapılmıştı.

Kendinizi bu tür kötü amaçlı saldırılarından korumanın en iyi yolu;

  • Verilerinizi düzenli olarak yedekleyin ve en az bir tam yedeğinizi çevrim dışı tutun.

  • Tüm yazılımlarınızı - işletim sistemleri dahil - yamalı ve güncel tutun.

  • Kullanıcıların / kuruluşların fidye yazılımları tanımasını, önlemesini ve kaldırmalarını sağlamak için güvenilir ve çok katmanlı güvenlik çözümü en verimli seçenektir.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv