Sağlığınız Siber Saldırıya Uğrayabilir

July 9, 2019

 

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), bir markanın bazı insülin pompası serilerinin, siber güvenlik riskleri nedeniyle geri çağrıldığını duyurdu. FDA, hastaların siber risklere karşı daha iyi korunan modellere geçmelerini önerdi. Yapılan açıklamanın ardından sağlıkta siber güvenliğin önemi de tekrar gündeme taşındı.

Diyabet hastalarının kan şekeri seviyelerini kontrol etmelerine yardımcı olmak için kullanılan bu cihaz FDA'ya göre, bilgisayar korsanlarının saldırısından etkilenebilir. Pompanın ayarının siber yollarla istem dışı şekilde değiştirilmesi ise hastanın aşırı ya da az insülin almasıyla sonuçlanabilir. Bu da diyabetik hastanın sağlığını riske sokabilecek bir durum.

 

FDA henüz böyle bir olayın yaşanıp yaşanmadığını resmi olarak bilmediğini belirtiyor. Fakat önlem amaçlı yapılan bu açıklama bahsi geçen cihazlara internet yoluyla yetkisiz kişilerin erişebileceği ve hastanın aldığı insülin dozunu değiştirilebileceği yönünde.

 

Teknoloji her alanda olduğu gibi tıp alanında da gittikçe yaygınlaşıyor. Güvenlik sorunlarının da aynı hızla çeşitlenmesi ve yaygınlaşması bir sürpriz değil. Tıbbi cihazların özellikle IoT, Wifi gibi ağlara bağlanan ve başka cihazlarla iletişim kurabilen türleri biraz daha riskli görünüyor. Çünkü siber suçların çoğu bir cihaza yabancı birinin erişmeyi başarması ile mümkün oluyor.

 

Yakın gelecekle ilgili en yaygın tahmin, hasta verilerinin en büyük siber suç hedefi olacağı yönünde. Çünkü bu veriler yapay zekâ gibi teknikler için paha biçilemez değerde. Tıbbi cihazlar ve mobil uygulama şeklindeki sağlık yazılımları bu verileri biriktirdikleri için potansiyel hedeflerdir.

 

Kendinizi bu tür kötü amaçlı saldırılarından korumanın en iyi yolu;

 

  • Yönetim kuruluna bilgi güvenlik sorumlusu da dahil edilmelidir.

  • Sistemlere koruma kalkanları oluşturulmalıdır. Yani, verilerin veri tabanında şifrelenerek korunması, koruma duvarı, saldırı tespit ve önleme sistemleri, fiziksel ve mantıksal erişim kontrolü olmalıdır.

  • Sıkı güvenlik standartları gerektiren verilerin korunmasında bulut ortamını değil kurum içi depolama birimi kullanılmalıdır.

 

 

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.

Please reload

Son yazılar

September 22, 2020

September 8, 2020

August 11, 2020

Please reload

Arşiv
Please reload

© 2016  Zero Second® Bilişim Sistemleri | 0212 270 71 21

  • LinkedIn Social Icon