FaceApp Uygulaması Nedir?


FaceApp uygulaması her ne kadar sosyal medya kullanıcı olmasanız da çevrenizde duyduğunuz bir fotoğraf yaşlandırma uygulamasıdır. Bu uygulama gerçekçi sonuçlar çıkararak, fotoğrafta yer alan kişilerin yaşlı hallerini önümüze sunmakta ve mobil platformlarda trendler arasında yer almaktadır. Kullanımı yüksek olan bu uygulama, kullanıcıların bilgilerini ve fotoğraflarını topladığından, akıllara kişisel verilerin depolanması sorularını getirmektedir.

ABD tarafından FBI’ın incelemesini istediği bu uygulama, Rus yazılımcı Yaroslav Goncharov tarafından oluşturuldu. Kurucu Goncharov Microsoft,Spb ve Yandex gibi firmalarda kariyerini geliştirdi. FaceApp, artan tepkiler üzerine bir açıklama yayınlayarak kullanıcı bilgilerini herhangi bir üçüncü tarafa satmadıklarını ve paylaşmadıklarını duyurdu. Ancak uygulama sözleşmesinde firmanın ortak şirketler ile bilgileri paylaşabileceği bilgisi yer alıyor.

Şirket kurucusu Goncharov, Amazon ve Google sunucularını kullandıklarını ve verilerin talep üzerine 48 saat içerisinde silindiğini duyurdu. Ayrıca FaceApp kullanıcıların sadece uygulamaya yükledikleri fotoğrafları depoladıklarını, galeride yer alan diğer fotoğrafları depolamadıklarını yayınladı.

Uygulama, giriş yapmadan veya giriş yaparak kullanıma izin vermektedir. Giriş yapılmak istendiğinde, kişinin ad,soyad,eposta ve fotoğraflarını depolamaktadır. Depolanan bilgilerin, kişilerin görselleri ve kimlik bilgilerini eşleştireceği ve bunları üçüncü tarafla paylaşacağı ihtimali tehlike arz etmektedir.

Bu tür uygulamaların kullanımı için;

  • FaceApp gibi uygulamalar kullanılmak istendiğinde giriş yapmadan veya geçici bilgiler ile kullanılması tavsiye edilmektedir.

  • Bu tür uygulamaları kullandıktan sonra, üretici firmadan verilerin silinmesi talep edilebilir.

  • Üretici tarafından paylaşılan verilerin korunması ile ilgili sözleşmenin detaylarının dikkatlice okunması gerekmektedir.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv