WhatsApp'ta Kullanıcıların ‘’Cebini Boşaltan’’ Tehlike


Siber güvenlik uzmanları, sosyal mühendisliğe dayalı, dolandırıcılık amaçlı bir mesaj tespit ettiler. WhatsApp üzerinden yayılım sağlamaya çalışan internet dolandırıcıları, WhatsApp uygulamasının yıl dönümünü kutlamak amacıyla 1.000 GB internet hediye edeceğini belirterek kullanıcıları kandırmaya çalışıyor.

Ödüle ulaşmak amacıyla bağlantıyı tıklayan kullanıcılar, teklifi nasıl bulduklarından, uygulama hakkındaki görüşlerine kadar sorular içeren bir anket sayfasına yönlendiriliyor. Aldatmacayı tasarlayanların hedefi, tıklama sahtekarlığı yolu ile para kazanmak, yani bir kampanyanın operatörleri için gelir getiren sahte reklam tıklamalarını toplamak.

Yapılan araştırma sonuçları, bu aldatmacayı barındıran aynı domain adresinin birçok büyük şirketlerin adını kullanarak, farklı bir şirketten geliyormuş gibi davranan, aslında gerçek olmayan teklife ev sahipliği yaptığını da ortaya koydu. Aldatmaca kapsamında ücretsiz internet erişimi vaad edilerek kurbanlar premium ve ücretli SMS servislerine ya da telefonlarına yüklenecek olan üçüncü parti uygulamalara yönlendiriliyorlar.

Kendinizi bu tür kötü amaçlı yazılım saldırılarından korumanın en iyi yolu;

  • Alınan hiçbir mesaja körü körüne güvenmeyin, sadece bir tıklama tahmin edemeyeceğiniz kadar kötü sonuçlara neden olabilir,

  • Mesajın ya da göndericinin gerçek olup olmadığını farklı kanallardan mutlaka kontrol edin,

  • Kullanıcılarınıza farkındalık eğitimleri verin,

  • Kullanıcılarınıza bu tarz saldırı çeşitlerini siz uygulayın ve onları hazır hale getirin.

  • Mobil güvenlik yazılımları ve kurum içindeki güvenlik yazılımlarını daha güçlü hale getirin.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv