Vishing (Voice Phishing) Olta Saldırıları


Vishing yöntemi, kurbanı ses ile aldatma yöntemidir. Bu nedenle phishing kelimesindeki “p” harfinin yerine voice kelimesinin ilk harfi “v” kullanılarak “ses aldatmacası” anlamında kullanılmaktadır.Vishing, sosyal mühendislik vakalarında teknolojinin sağladığı imkânlarla da desteklenerek aranılan kişiden daha kolay bilgi alınmasını hedeflemektedir. Vishing dolandırıcılık metodu ile, müşterilerinin hesap numaraları, kredi kartı bilgileri ve bunun gibi kişisel bilgilerini elde etmeye yönelik gönderilen e-postalar ve bu e-postaların içeriklerinde verilen çeşitli telefon numaralarına yönlendirmeler yapılır. Bu sahte telefon numaraları kurban tarafından arandığında, dolandırıcının daha önceden hazırladığı banka sesli yanıt sistemini ve Çağrı Merkezi'ni taklit eden bir sistem çıkmakta ve dolandırıcılar bu yöntem sayesinde kurbana ait kişisel bilgileri ele geçirebilmektedir.

Kendinizi bu tür kötü amaçlı yazılım saldırılarından korumanın en iyi yolu;

  • Bilmediğiniz numaradan gelen aramaları açmayın,

  • Özellikle birbirini takip eden özel numaralardan gelen aramalar kurumsal bir firma imajı oluşturmak için kullanılmaktadır. Bu tür numaralara dikkat edilmelidir.

  • Hiçbir savcı ve emniyet mensubu herhangi birini arayarak bir yere gelmesini talep etmez. Emniyet Müdürlüğü’ne gelin diyebilir. Emniyet Müdürlüğü’ne giderek tüm detayları araştırabilirsiniz.

  • Sahtekarların yaptığı güncel dolandırıcılıkları belirli periyotlarla araştırın, bu tür yöntemlerden haberdar olun.

  • E-posta, sms gibi çeşitli yollardan size ulaşan telefon numaralarını aramayınız.

  • Banka gibi özel işlerinizin geçerli olacağı yerlerde aradığınız numaranın doğruluğunu yetkili kişilere kontrol ettiriniz.

  • Özel bilgi girişi isteyen konuşmaları toplum içinde ve yüksek sesle gerçekleştirmeyiniz,

  • Bu yöntemin uygulandığını şüphelendiğinizde yetkili kişilere durumu bildiriniz.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv