Siber Saldırganlar 19 Yıl Boyunca Bilgi Çalmış


Siber korsanların Avustralya'daki bir üniversiteden 19 yıl boyunca veri çaldığı ortaya çıktı. Siber güvenlik uzmanlarının edindiği bilgiye göre, çalınan bilgiler tahmini olarak 200 bin kişiyi kapsıyor ve isim, adres, telefon numaraları, banka hesap dökümleri, pasaport bilgileri gibi önemli kişisel verileri içeriyor.

Siber güvenlik uzmanlarının edindiği bilgiye göre, bu sızıntı Avustralya Ulusal Üniversitesi'nin 2018'den beri yaşadığı ikinci büyük veri sızıntısı. Ancak sızıntının bu denli uzun yıllardır devam ettiğinin anlaşılması şaşırttı. Konuyla ilgili açıklama üniversiteden geldi. Avustralya Ulusal Üniversitesi (Australian National University - ANU) Rektör Yardımcısı Brian Schmidt, şu bilgileri paylaştı: “Çalışanların, öğrencilerin ve misafirlerin kişisel bilgilerini kapsayan ve 19 yıl öncesine kadar uzanan oldukça büyük miktarlarda kişisel veriye yetkisiz kişiler tarafından erişildiğine inanıyoruz." Bu arada, veri sızıntısının arkasında kim olduğuyla ilgili henüz bir bilgi yok. Üniversite tarafından yapılan açıklamada, "Bağlantı kurmak zor, bu nedenle saldırıyı bir grupla ilişkilendiremiyoruz" denildi. Bununla birlikte, sızıntının "sofistike bir iş" olduğu da belirtildi. Bu, üniversitenin saldırganlar tarafından kısa bir süre içerisinde ikinci kez hedeflenişi. Eğitim kurumunun geçtiğimiz yılın Temmuz ayında da saldırıya uğradığı ortaya çıkmıştı.

Üniversite ayrıca bu olayın hemen ardından yapılan bir dizi güvenlik iyileştirmesinin yakın zamandaki sızıntıyı da tespit ederek önlediğini söylüyor. Schmidt, "Geçen sene rapor edilen olayın ardından, verilerimizi daha iyi koruyabilmek adına sistemlerimizde bir dizi iyileştirmelerde bulunduk. Bu iyileştirmeler olmasaydı, bu olayı da tespit edemeyecektik" şeklinde konuştu.

Kendinizi bu tür kötü amaçlı yazılım saldırılarından korumanın en iyi yolu;

  • Gerçek zamanlı uç nokta koruması, denetimi ve müdahalesiyle tehditleri yönetmenizi ve güvenliği sağlamanızı,

  • Açıklık tarayıcılar ile iç ağlarınızı güvenlik testlerinden geçirmenizi,

  • Aldatma (Deception) teknolojileri ile ağa yapılan saldırılarda, saldırganın önüne bazı teknolojiler kullanılarak sahte sistemler bırakılır. Bu sayede hem saldırganın amacını tam olarak kavramış hem de uygulayacağınız yöntem için zaman kazanmış olmanızı öneririz.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv