Finans Sektörüne Yönelik Siber Tehditler %56 Arttı


Dijital platformlarda müşterilerle etkileşimleri artan finans şirketleri, siber saldırılarla boğuşuyor. ZeroFOX tarafından yayınlanan son rapora göre, finans sektörüne yönelik siber tehditler %56 arttı.

Her Bir Şirket İçin Ortalama 30 Kez Eylem Gerçekleştiriliyor

Finans alanında hizmet veren şirketlerin kurumsal sosyal medya hesaplarının ele geçirilmesi, diğer sektörlere göre daha çok gerçekleşiyor. Araştırmaya göre siber saldırganlar, her bir finans şirketi için yılda ortalama 30 kez eylem gerçekleştiriyor. Verilerin korunmasına dair yöneticilerin ve şirketlerin daha dikkatli önlemler alması, özellikle güçlü şifrelemelerin kullanılması öneriliyor.

Dolandırıcılıkların %75’inde Sosyal Medya ve Mobil Uygulama Kullanılıyor

Finans şirketlerine yönelik siber saldırıların çeşitliliğine de dikkat çeken araştırmacılar, özellikle dijital platformlardaki dolandırıcılık işlemlerinin arttığını raporluyor. Gerçekleşen siber saldırıların %40’ını dolandırıcılık işlemleri oluştururken, bunların %75’i mobil uygulamalar ve sosyal medya üzerinden gerçekleşiyor. Tespit edilen 87.900 dolandırıcılıktan %37’si “money-flipping” adı verilen para katlama dolandırıcılığından, %28’i müşteriye hediye dolandırıcılığından ve %27’si de kripto para dolandırıcılığından oluşuyor. Ayrıca raporda 489 tane sahte mobil uygulamaya da rastlanıldığına dikkat çekiliyor.

Şirketinizi bu tür saldırılardan korumanın en iyi yolu;

  • Siber güvenliğin sağlanması,

  • Kişisel veri güvenliğinin bilişim yönünde takibi,

  • Kişisel veri içeren ortamların güvenliğinin sağlanması,

  • Güvenilmeyen uygulamaların yüklenmemesi,

  • Bilgi teknolojileri sistemleri tedariki, geliştirilmesi ve bakımı önerilmektedir.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv