Taşınabilir Depolama Aygıtlarını Neden Güvenli Hale Getirmeliyiz ?


Verilerin kolay bir şekilde depolanarak taşınmasını sağlayan taşınabilir depolama aygıtlarının yanlış kullanımı, veri kayıplarına yol açarak önemli dosyaların bozulmasına neden olabiliyor. Günümüzde dosya saklamak veya paylaşmak amacıyla en sık kullanılan cihazlar USB belleklerdir. USB belleklerin kullanımından kaynaklanan hatalar, şirketlerde veri sızıntıları yaratan faktörler arasında yer alıyor.

Bununla ilgili örnek verecek olursak; yakın zamanda yaşanan siber dolandırıcılar tarafından yapılan, Netflix’in adını kullanarak büyük şirketleri hedef almaları oldu. İçerisine tanıtım broşürü ile birlikte bir de USB bellek koydukları postaları, Netflix logosu ile yöneticiler adına kurumlara gönderen dolandırıcılar, zarfın içindeki USB bellek üzerinden şirket bilgisayarlarını ele geçirmeyi hedeflediler.

Yapılan uyarılarda; zarf içerisinden çıkan USB belleğin hiçbir şekilde bilgisayarlara takılmamasını öneriyorlar. Eğer takılırsa, USB'ler üzerinden Truva Atı yazılımların, bilgisayarların kontrolünü ele geçirebileceğine dikkat çekiyorlar.

Taşınabilir USB’yi güvenli hale getirmenin en iyi yolları;

  • Yalnızca IT departmanı tarafından güvenli hale getirilmiş taşınabilir depolama aygıtları kullanılmalı,

  • Kimin hangi diski, ne zaman ve ne amaçla kullandığı daima takip edilmeli,

  • USB’lere aktarılan verilerin diskin kaybolması veya zarar görmesi durumunda kurtarılabilmesi için mutlaka yedeklerinin alınması gerekir,

  • Disklerin mutlaka uzaktan iptal edilebilmesi gerekir. Bu sayede IT departmanı, örnek verilecek olursa; hala eski bir çalışanın elinde olan diski iptal edebilir.

  • Verinin yeniden ağ belleğine kopyalanamaması için bir son kullanım tarihi olmalı,

  • Eğer çok sayıda disk kullanılacaksa, mutlaka merkezi bir kontrol paneli olan markalar tercih edilmeli. Bu sayede IT departmanları şifreleri, parolaları ve diğer yetkileri uzaktan güncelleyebilir.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv