İndirim Günlerinde Oltaya Gelmeyin


Son yıllarda oldukça popüler olan 11 Kasım indirim günleri birçok insan tarafından heyecanla beklenmektedir. İlk olarak 1993 yılında Nanjing Üniversitesi’nde başladığı söylenen ve her yıl festival havasında gerçekleştirilen etkinlik, yalnızlığı kutlamak için belirlenmiş bir gün. Tarihinin 11 Kasım olarak belirlenmesinin sabebi ise tarihinin “11.11.XXXX” olması sonucunda, yalnızlığı temsil eden “1” sayısını en çok bulunduran tarih olması. Dünya genelinde Black Friday ve Cyber Monday gibi alışveriş etkinliklerini geride bırakılarak dünyanın en büyük online alışveriş etkinliği olarak yerini almış durumda. Etkinlik o kadar büyük bir halde ki, Alibaba 2016 yılından bu yana bu festivalde 17.8 milyar doların üstünde bir para kazandığını açıklamıştır.

Güncel konuları değerlendirerek internet kullanıcılarını kandırmaya çalışan siber dolandırıcılar, bu indirim günlerini asla kaçırılmayacak bir fırsat olarak görmektedir. Siber dolandırıcılar, sahte kampanyalarla çeşitli ürünleri %90’a varan indirimlerle sattıklarını veya yine böyle büyük oranlarda indirim kuponları dağıttığını duyuracaklar. Senaryolar bunlarla sınırlı kalmayıp, bu tür farklı senaryolarla da internet kullanıcılarını olta saldırısı ile avlamayı hedeflemektedirler. Bu oltalar, klasik olarak sadece e-posta ortamından değil son yıllarda saldırganların sıklıkla saldırı ortamı olarak kullandığı sosyal medya siteleri üzerinden “sponsorlu içerik” yöntemiyle de kullanıcılara ulaşacaktır. Böylece siber dolandırıcılar, ağlarına düşürdükleri kullanıcıların kredi kartı bilgilerini elde etmeye çalışıyorlar.

Bu tip saldırılardan korunmak için alınması gereken önlemler;

  • Öncelikle gerçekliği şüphe uyandıran büyük orandaki indirim ve fırsatlara hemen güvenmeyin,

  • ”Sponsorlu” ibaresinin olması güvenilir olduğu anlamına gelmez bu tip durumlarda dikkatli olunmalı,

  • E-posta ile gelen veya sosyal medya reklamındaki bağlantıya tıklandığında açılan web sayfasının adresine dikkat edin,

  • Web sayfanın HTTPS (güvenli bağlantı) kullandığından emin olun,

  • İnternet alışverişi için işleminiz kadar bakiye yüklemesi yaparak sanal kart kullanın. Böylece, oltaya düşseniz bile siber dolandırıcılar gerçek kredi kartı bilgilerinizi ele geçiremeyecektir.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv