E-posta Yanıltmaları (Spoofing)


Dolandırıcılar haksız kazanç elde etmek için aldatıcı yöntemlerle insanları aldattığı kandırma eylemi, en az suç kadar eskilere dayanır. Bu davranış türü, gerçek dünyadaki suç faaliyetlerinin eskiden beri önemli bir ayağı olduğu gibi şimdi sanal dünyanın da derinliklerine sızmaktadır. Yanıltmak, bir siber suçlunun güvenilir bir kullanıcı veya cihaz kılığına girip size korsana fayda sağlayacak ve size zarar verecek bir şey yaptırması anlamına gelen, geniş kapsamlı bir terim. En sık kullanılan saldırıların arasında olan e-posta yanıltması, genellikle kişisel verilere veya finansal işlemlere yönelik talepler gibi işlemleri içerir. E-postalar; müşteriler, iş arkadaşları veya yöneticiler gibi güvenilir kişilerden gelmiş gibi görünür ancak aslında güveninizi kazanmak ve istedikleri eylemi gerçekleştirmelerine yardım etmenizi sağlamak için kimliklerini kasten gizlemiş siber suçlulardan gelirler. Para transferi yapmanızı veya bir sisteme erişmek için izninizi isteyebilirler. Ayrıca sahte e-postalar bazen, açıldıklarında trojanlar ya da virüsler yükleyen ekler içerebilir. Kötü amaçlı yazılımlar, çoğunlukla bilgisayarınıza virüs bulaştırmakla kalmayıp ağınızın tamamına yayılacak şekilde tasarlanmıştır.

Bu tür yanıltıcı eylemler büyük ölçüde sosyal mühendisliğe, yani kullanıcıyı gördükleri şeyin akla uygun olduğuna inanmaya ikna ederek eyleme geçip bir eki açmalarını, para transfer etmelerini vb. sağlama becerisine dayanır.

Bu tip saldırılardan korunmak için alınması gereken önlemler;

  • Bir e-postanın gerçek olup olmadığına dair şüpheniz varsa bilginin doğruluğunu ve gerçekten gönderen kişiden geldiğini onaylamak için telefon açın,

  • Bir web sitesini ziyaret ederken web sitesinin nasıl göründüğüne çok dikkat edin,

  • Şüpheli görünen bir şey varsa kişisel bilgilerinizi paylaşmadan siteden çıkın. Bu şirketle etkileşim kurmanız kesinlikle gerekliyse doğrudan şirketle iletişime geçin.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv