Siber Zorbalar için Ünlü Olmanız Gerekmiyor!


Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de dönem dönem ünlü isimlerin özel fotoğraflarının ele geçirildiği ve izinsiz olarak paylaşıldığı olaylara rastlamak mümkün. Kullanıcıların bulut hesapları gibi kişisel ve özel verilerini sakladıkları platformlarının siber saldırıya uğraması ve özel verilerin izinsiz bir şekilde internette paylaşılmasının her şeyden önce bir suç olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Bu tür siber saldırılara maruz kalanlar ve bu saldırılar sonucu zarar görenler elbette yalnızca tanınmış isimler olmuyor. Dünyadaki ve Türkiye’deki benzer olayların kurbanları hem ünlüler hem de sıradan son kullanıcılar olabiliyor. Bunun gibi hırsızlık girişimleri de gösteriyor ki zaman zaman kullanıcıların kişisel gizliliği kolayca zarar görebilecek durumda. Bulut tabanlı olarak hizmet veren platformlar son derece popüler olduğu için siber saldırganların da hedefinde. Fakat kullanıcılar bu tarz sızıntılardan sadece bulut tabanlı depolama sunan hizmetler üzerinden zarar görmüyor. Aynı zamanda, bilgisayar, akıllı telefon ve tabletler aracılığıyla da siber saldırılarla karşı karşıya kalmak mümkün.

Kendinizi bu tür kötü amaçlı saldırılarından korumanın en iyi yolu;

  • Her hesabınız için ayrı ayrı ve güçlü olduğundan emin olduğunuz parolalar kullanın,

  • Cihazlarınızı korumak için uç nokta koruma çözümleri kullanın çünkü kullandığınız her bir cihaz, bulut hesaplarınıza açılan bir geçittir,

  • Hesaplarınızı güvende tutmak için mümkün olan hizmetlerde iki adımlı doğrulama kullanın,

  • Mobil cihazların çalınması veya kaybolması çok olası bir senaryo. Cihazın kendisinde hassas verilerin depolanmadığından emin olun. Eğer mümkünse bu verileri şifrelenmiş şekilde saklayın.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv