Veri Yedeklemenin Önemi


Yedekleme genel anlamıyla bir bilgisayar sisteminde bulunan donanım, yazılım ve verilerin arıza, hasar veya hatalı işlemlerden dolayı oluşabilecek problemlerden kendimizi en az zararla kurtarma için yaptığımız işlemlerdir. Verilerimiz iş hayatımızın en önemli kısımlarındandır. Çünkü veriler oluşturulurken para, zaman ve çok fazla emek harcanabilmektedir.

Kısaca veri yedeklemenin önemini açıklayacak olursak, aktif bir sistem üzerinde çalışan yazılımların, çalışan en son ayarların ve bazı temel birimlerin herhangi bir problem çıkması olanağına karşı bir kopya halinde tutulmasıdır. Var olan bu kopya, çalışan sistemi eski sorunsuz haline döndürmek için çalışma sırasında doğabilecek sorunlarda çalışmayı kurtarmak için kullanılmaktadır bu da bizi olası zaman ve para kaybından büyük ölçüde kurtaracaktır.

Temel olarak veri kayıplarının birkaç nedeni olabilir. Bunlardan bir kaçı donanım arızaları, yazılım hataları, insan hatası ve doğal afetlerdir. Herhangi bir nedenle oluşan bir sorun nedeniyle veri kaybı ile uğrayacağımız zararlar çok büyük olabilir. Bu tür durumlara düşmemek için yedekleme yapmamız kaçınılmaz bir gereksinimdir.

Veri kaybını önlemek için yapılması başlıca yapılması gerekenler:

  • Düzenli aralıklarla verileri yedeklemek.

  • Yedekleme yapılan cihazın ve yedeklerin kopyalandığı cihazın düzenli olarak kontrol edilmesi,

  • Veri kaybına neden olacak zararlı yazılımlara karşı güvenlik ürünlerinin kullanılması.

  • En güncel ve kapsamlı yedekleme yazılımları kullanmak.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv