Sanal Dünyada “KORONA” Salgını Hızla Yayılıyor


Dünyayı tehdit eden “korona virüs” sanal dünyaya da sıçradı. Dünyanın birçok yerinden siber saldırganlar korona virüs adını kullanarak kötü yazılımlar oluşturdu. Sanal ortamdaki virüsler her geçen gün hızlı bir şekilde yayılırken, hem kişisel veriler ele geçiriliyor hem de panik ortamı yaratılıyor. Türkiye’de kullanıcılara gönderilen bu linklerin başında ‘korona virüse karşı alınması gereken önlemler’, ‘korona aşısı stok sayısı çok az hemen tıkla al’, ‘koronaya karşı ne tür önlemler almalıyız’, ‘çocuğumu nasıl koruyabilirim’, ‘hamile kadınlar için korona virüsden korunma yolları’ başlıkları yer alıyor.

Korona virüsünün adı kullanılarak hackleme ile alakalı çok fazla faaliyet yapılabiliyor. Hatta ismi korona olan şu an çok yaygın olmayan, önümüzdeki günlerde duyacağımız ciddi virüsler de yazılım olmaya başladı. Sanal ortamdaki bu virüsler, mail ve mesajlaşma uygulamaları üzerinden ulaştırılıyor.

Cihaza bir dosya gönderiliyor. Bu bir ses dosyası olabilir. Bugünlerde herkes mesajlaşma uygulamalarının içinde bu ses dosyalarıyla çok sık karşılaşıyor. Bu ses dosyalarının içerisinde bir zafiyet var ve bu dosya korona virüsünün adı kullanılarak paylaşılıyor. Ses dosyası dinlendiğinde bir panik yaşanıyor ve kişi bu bilgiyi yakın çevresiyle paylaşıyor. Kötü niyetli kişiler bunu da biliyorlar. Örneğin; Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından gönderildiği iddia edilen bir dosyada korona virüs kurbanlarının bir listesinin bulunduğu söyleniyor. E-posta ile gönderilen bu dosya aslında başka zararlı dosyaları gizlice indirmekte kullanılan bir truva atı olarak öne çıkıyor. Bu şekilde elden ele bu zafiyetin tüm telefon, tablet ve bilgisayarlara yayılmasına maalesef sebep olunuyor. Bu da tüm kişisel verileri, kimlik bilgilerini, kredi kartı bilgilerini, fotoğraf ve notları tamamen risk altına alıyor.

Bu saldırılardan korunmak için alınması gereken tedbirler :

  • Uygulamalar mutlaka güncel olmalıdır.

  • Gelen linklerin dolandırıcılık mı yoksa gerçek mi olduğunu anlayabilmek için kullanılan cihazda mutlaka güvenlik duvarı yazılımı olması gerekiyor. Bu yazılımlar sürekli kendilerini güncelledikleri için sahte oltalama saldırısına maruz kalınabilecek linkler otomatik olarak açılmıyor. Bu da ek bir koruma kalkanı sağlıyor.

  • Devlet kurumlarının veya uluslararası organizasyonların yaptığı açıklamalar dikkate alınmalıdır. Bunun dışındaki bilgiler dikkate alınmamalıdır.

  • Anlık olarak bulunmayan bir çözüm ile ilgili herhangi bir link, sesli bir mesaj veya dosya gelirse hiçbir şekilde açmadan o dosya silinmelidir. Örneğin; korona virüs aşısı ile ilgili açıklamalar.

  • Şirketler çalışanlarıyla konuşarak risklerin neler olduğunu anlatmalı ve evden çalışanlar için, sunulan uzaktan erişim olanakları için tüm güvenlik önlemlerinin alınması gerekir.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv