Verilerinizi Covid-19’a Karşı Koruyor Musunuz? Onları Karantinaya Aldınız Mı?

Birçoğumuzun evden çalıştığı, sağlığımızı korumak için önlemler aldığı ve artık “Home-Office” yöntemine uyum sağladığı bu sıkıntılı günlerde verilerinizi bu virüse karşı nasıl koruyorsunuz?

Aslında, verilerimize biyolojik anlamda bir virüs bulaşmayacağını hepimiz biliyoruz. Ancak ofislerimizden uzakta çalıştığımız dönemlerde, kurumumuzda mevcut olan güvenlik ürünlerinin eksikliğini hissediyor ve o ürünlerin bize sağladığı koruma ve güvenceden mahrum kalıyoruz.

Sormaya korktuğumuz asıl soru belki de şu olmalıdır: Bu karantina günlerinde, akıllı telefonlarımız ve tabletlerimizde bulunan “Kurumsal Verileri” koruyabiliyor muyuz? Bir düşünelim, personelleriniz evden çalışıyor, e-postalar, dokümanlar ve daha birçok kurum verisi mobil dünyada geziniyor. Bazıları kişisel cep telefonlarında, bazıları çocuklarımızın oyun oynadığı tabletlerde kayıt altında tutuluyor. Bir mobil felaketin yaşanmaması, kurumsal verilerin sızmaması, çalınmaması ve kaybolmaması için geçerli bir önlem alıyor musunuz ?

2019 yılının ilk yarısında, global bir güvenlik ürününün yaptığı araştırmaya göre, BYOD (Bring Your Own Device) kapsamında personellerin kişisel cihazlarının kullanımına izin verilen şirketlerde, kurumsal veri kayıplarının diğer şirketlere göre %56 oranında fazla olduğu ve bu sebeple iş verenlerin büyük miktarlarda para ve proje kaybettiği belirtiliyor. BYOD yapısının önlenemeyeceği farklı ölçekteki yapılarda, özellikle de uzaktan çalışma durumlarında uygulayacağınız bir çözüme sahip değilseniz, üzgünüz ki kurumsal verileriniz %100 güvence altında değildir.

Bu konuda nasıl önlemler alabiliriz?

  • Mobil cihazlar için korumalı çalışma alanları oluşturan ürünler acil olarak tercih edilmelidir.

  • Tercih edilecek ürünlerde AD entegrasyonunuz SSO, LDAP, RSA, RADIUS gibi çok güçlü kimlik doğrulama yöntemleri ile koruma altında tutulmalıdır.

  • Kurumsal belgelerin erişimleri kontrol edilmeli ve acil durumlarda uzaktan yönetilebilmelidir.

  • E-posta, takvim, kişiler gibi verilerinizin her an korunması basit ama etkili yöntemler ile sağlanmalıdır.

  • Kurumlarda birden çok mobil işletim sistemi kullanıldığı için gerek iOS gerekse de Android destekli ürünlerin tercih edilmesi gerekmektedir.

  • Kriz anlarında altyapının hızlı sağlanabilmesi adına birçok office sürümü ve exchange modeli ile uyumlu olması beklenmelidir.

  • Uzaktan çalışmaya uygun VPN sistemlerinin kullanıcıların kullanımına açılması gerekmektedir.

Unutmayalım ki, IT alanında yapacağımız her yenilik ve geliştirme bizim üstümüze serilecek yeni bir koruma ve yönetim kalkanıdır. İş hayatındaki en kıymetli varlığımız olan veriyi ancak bu şekilde koruyabiliriz.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.

Son yazılar
Arşiv