Koronavirüs Günlerinde Kullanılan Uygulamalar Ne Kadar Güvenli?

Koronavirüs salgını nedeniyle birçok ülkede alınan tecrit, karantina tedbirleri milyonlarca kişiyi evlerine kapattı. Yüz yüze yapılamayan görüşmeler ve toplantılar internet ortamına yapılmaya başlandı. Sosyal mesafe ve sosyal izolasyon döneminde görüntülü iletişim ve video konferans için bazı uygulamalar kullanılıyor.

Özel şirketlerden, ev halkına; dünyaca ünlü yayın kuruluşlarından devlet kurumlarına; üniversitelerden sağlık hizmetlerine ve telefonla tedavi yöntemlerine kadar toplumun birçok alanında kullanılmaya başlanan bu uygulamalarla ilgili bilgi güvenliği kaygıları da dile getirilmeye başlandı.

Bazı uygulamalarda bağlantı nadiren kesiliyor veya zayıflıyor. Yalnızca bir tıklamayla toplantılara girilebiliyor, uygulamayı yüklemek veya toplantılara katılabilmek için herhangi birinin direktiflerine gerek kalmıyor. İşte bundan dolayı bazı uygulamalar tanınan bir marka olmamasına rağmen, basit ve kullanışlı olmasıyla komplike teknolojiyle arası iyi olmayanların da dikkatini çekti.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un bir kabine toplantısını bu uygulamalar üzerinden yönettiğini gösteren bir fotoğraf da sosyal medyada paylaşılmıştı.

Ayrıca bazı toplantılara davet edilmeyen kullanıcıların müdahaleleri yaşandı. Davetsiz misafirler toplantılara, görüşmelere girip şiddet ve müstehcen içerikli görüntüler paylaştı.

Bu saldırılardan korunmak için alınması gereken önlemler;

  • Bilgisayarlardan, mobil ve diğer cihazlardan girdiğiniz bu uygulamalar için gelişmiş güvenlik ürünlerinin çözümleri kullanılmalıdır. Uçtan uca şifreleme özelliği olan ürün ve çözümler tercih edilmelidir.

  • Uygulamanın kullanım koşulları, gizlilik şartları metinleri hemen onaylanmadan önce ayrıntılı bir şekilde okunmalı ve uzaktan erişim / toplantı uygulamalarının güncellenmiş sürümü kullanıldığından emin olunmalıdır.

  • Toplantılar veya sınıflar herkese açık hale getirilmemelidir. Uygulamada toplantıyı özel hale getirmek için “toplantı şifresi gerektirme” özelliği veya “bekleme odası” özelliği kullanılmalıdır. Ayrıca misafirlerin kabulü de kontrol edilmelidir.

  • Sınırsız kamuya açık sosyal medya yayınında telekonferans veya sınıfla bağlantı paylaşılmamalıdır. Bağlantı doğrudan belirli kişilere sağlanmalıdır.

  • Ekran paylaşımı seçeneklerinde ayarlama yapılmalıdır.

  • Son olarak, kuruluşunuzun tele-çalışma politikası veya kılavuzunun fiziksel ve bilgi güvenliği gereksinimlerini karşıladığından emin olunmalıdır.

Detaylı bilgi için ticket@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.

Son yazılar
Arşiv