Siber Fidye Saldırılarında Türkiye Birinci Sırada

Siber saldırılar şirketlerin gördüğü riskler arasında ilk sırada yer alıyor. İş insanlarının yarısından fazlası da bu saldırıların artacağını düşünüyor. Siber fidye saldırılarında dünyada altıncı sırada olan Türkiye’de de KOBİ’lerin en sık karşılaştığı hasar ise siber fidye olarak öne çıkıyor.

Teknolojinin gelişmesi pek çok yönden olumlu olsa da zaman zaman güvenlik açısından sorun yaratabiliyor. Şirketler özelinde bakıldığında güvenlik konusundaki açıklar, kurumları zor duruma sokabiliyor. Yapılan araştırmalar da bu yöndeki tehditlerin son yıllarda arttığını gösteriyor.

En riskli sektörler ise havacılık, finans, devlet ve kamu hizmetleri, teknoloji, telekomünikasyon olarak sıralanıyor. Siber olayların en büyük nedenleri ise şöyle sıralanıyor: Veri veya güvenlik ihlali, casusluk, hacker saldırısı, fidye yazılımı ve personel hataları. Türkiye’de son dönemlerde ise virüslerin genellikle e-fatura içeren sahte mailler yoluyla yayıldığı belirtiliyor.

Fidye ödemelerinin genelde bitcoin şeklinde ödenmesi isteniyor. Virüsü yayan siber saldırgan genellikle sahte bir e-fatura dosyası oluşturuyor, fatura tutarını oldukça yüksek göstererek kullanıcının dikkatini çekiyor ve kullanıcıyı gönderdiği maildeki linke tıklamaya yönlendiriyor. Linkten e-faturanın zip uzantılı bir dosya halinde indirilmesini sağlıyor. Böylece virüs çalışıyor ve kullanıcının bilgisayarındaki tüm dokümanlara ulaşılabiliyor.

Kendinizi bu tür kötü amaçlı saldırılarından korumanın en iyi yolu;

  • Kritik ve hassas verilerin hem çevrimiçi hem çevrimdışı yedeklemesini yapın.

  • Parola ve ayrıcalıklı hesap yönetimine öncelik verin.

  • Sistemlerin yamalarını ve güncellemelerini ihmal etmeyin.

  • Çalışanlarınızı, IT güvenlik ilkeleriniz hakkında bilgilendirin.

  • Anti-Ransomware özelliği olan Endpoint güvenlik ürünlerini kullanın.

  • Firewall cihazlarının ilgili veri tabanlarını güncel tutun.

  • Gelen e-posta ve dataların geldiği kaynağa, gönderici durumundaki e-posta adresinin uzantısına dikkat edin.

Detaylı bilgi için ticket@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.

Son yazılar
Arşiv