Mobil Bankacılık Kullanıcıları Tehlike Altında!

Siber Güvenlik Uzmanları, "Korona Takip" isimli zararlı bir mobil uygulama tespit ettiklerini ve bu uygulamanın kullanıcılardan "uygulama aktifleştirme onayı" adı altında önemli erişim izinleri istediğini belirterek, "İzinler verildikten sonra bilgi sızdırılıyor. Türkiye'deki birçok mobil bankacılık uygulamasını etkileyen bu ve benzer uygulamalar, kullanıcıların bankacılık işlemlerini tehlikeye atıyor." şeklinde açıklamalarda bulundular.

IntelProbe'un "Kovid-19 Mobil Tehdit İstihbarat Raporu'ndan" derlenen bilgilere göre, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) temalı mobil uygulamaların sayısı ocak ayında 98 iken, bu sayı mart ayında 400'e yaklaştı. Bu uygulamaların bir kısmı koronavirüse yönelik bilgilendirme amacıyla yayınlanan güvenilir uygulamalar olsa da bazılarının siber saldırganlar tarafından hedef odaklı ya da gelişi güzel saldırılar düzenleme amacıyla oluşturulduğu belirlendi.

Uzmanlara göre, Korona Takip isimli uygulamanın kaynak kodları incelendiğinde, uygulamanın içerisinde birçok finans ve bankacılık kuruluşlarının mobil uygulamalarına erişim sağlandığını tespit ettiklerini aktararak, bu tür uygulamalar kullanıcının telefonunun içerisindeki diğer uygulamalar üzerinden bilgi alıp sızdırılabiliyor. Türkiye'deki birçok mobil bankacılık uygulamasını da etkileyen bu ve benzer uygulamalar, kullanıcıların bankacılık işlemlerini tehlikeye atıyor.

Bu Tip Saldırılara Karşı Alınması Gereken Önlemler:

  • Güvenli mobil uygulamalarına erişebilmek için, güvenli sağlayıcılar ve uygulama mağazaları tercih edilmelidir.

  • Mobil bankacılık uygulamasını kullandığınız firmanın bu tip saldırılara karşı almış olduğu önlemleri iyi araştırınız.

  • İndirilen uygulama sizden rehber bilgisi ya da konuyla alakası olmayan bilgilere erişmek istiyorsa bu işlemi acilen durdurmalısınız.

  • Mobil bankacılık için birden çok güvenlik aşaması olan firmaları tercih etmelisiniz.

  • Bankacılık uygulamalarını kullandığınız cihazlar için mobil güvenlik ürünleri kullanınız.

Detaylı bilgi için ticket@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.

Son yazılar
Arşiv