İnternet Tarayıcınızın Önbelleğini Yeterince Temizliyor Musunuz?

Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte bahar temizliği için kollar sıvandı. Bu yıl Koronavirüs karantinasında geçen bahar aylarında sadece evinizi değil daha hızlı ve güvenli çalışmaları için elektronik cihazlarınızı da temizlemeniz gerekiyor. Dijital bahar temizliği sadece gereksiz dosyaları silmek ve e-posta kutunuzu sıfırlamak ile sınırlı değildir. Aynı zamanda elektronik cihazlarınızı yedeklemek, güncellemek ve güvenliği artırmak gibi adımları vardır.

Dijital Cihazlarınızın Güvenliği İçin Yapılması Gerekenler;

  • Yedekleyin ve bir daha yedekleyin. Cihazlarınızın her 24 saatte bir bulut yedeklemesinin yapıldığından emin olun.

  • Güncellemeleri kaçırmayın. Güncelleme yüklenmesi için hazır tarzındaki bildirimleri görmezden gelmeyin. Güncellemeler cihazınızda bulunan yazılım kaynaklı hataları düzeltir ve cihazınızı daha hızlı bir şekilde kullanmanıza olanak sağlar.

  • İnternet tarayıcınızın önbelleğini olabildiğince sık temizleyin. İnternet tarayıcınızın önbelleğini sık sık temizlemek tarayıcınızın çok daha hızlı çalışmasını sağlar. Sadece hız için değil, internet tarayıcınızın önbelleğini temizlemeniz aynı zamanda internet geçmişinizin yanlış ellere düşmemesi için de alabileceğiniz önlemlerden bir tanesidir.

  • Antivirüs kullanın. Internet özellikli tüm cihazlarda, özellikle bilgisayarlarınızda bir antivirüs kullandığınızdan emin olun. Dijital bahar temizliği sırasında tüm cihazınızı tarayarak cihazınızı güvenli hale getirin. Antivirüs yazılımınızın güncellemelerini yapın.

  • Gereksiz bütün bilgileri ve uygulamaları silin. Telefonunuzda bulunan ve üzerinden bir yıl geçmiş bütün verileri yedekleyip silebilir, arama geçmişinizi temizleyebilir ve eski sesli mesajları ya da ses kayıtlarını kalıcı bir biçimde kaldırabilirsiniz. Akıllı saatiniz de dahil internet'e bağlı herhangi bir cihazda hangi uygulamaları kullandığınızı değerlendirin ve kullanmadığınız uygulamalardan kurtulun.

  • Dosyalarınızı kategorize ederek klasörleyin. Bir dosyaya erişmek istediğinizde onu saatlerce aramak istemiyorsanız doğru bir şekilde klasörlemeniz gerekir. Dijital temizlik sırasında tüm dosyalarınızı kategorize ederek kullanılmayanları silebilirsiniz.

  • İçine bile bakmadan çöp kutunuzu boşaltın. Bu sayede bilgisayarınızın depolama birimini gereksiz dosyalardan arındırabilirsiniz.

Detaylı bilgi için ticket@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.

Son yazılar
Arşiv