Sosyal Medyada Kimliğinizi Siber Saldırganlardan Koruyun!

Sosyal medya hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Hoşumuza giden şeyleri paylaşabildiğimiz, diğer insanlarla konuşabildiğimiz bir alan. Aynı zamanda yeni yerler keşfetmek ve bilmediğimiz konular hakkında bilgi edinmek için önemli bir araç. Sosyal medya kullanmak yanlış bir şey değil ancak sosyal medya kullanırken kimliğinizi gizlemek konusunda dikkatli olmanızda fayda var.

Sosyal Medyada Siber Saldırganlardan Korunmanın 5 Yolu;

  • Önemsiz bile gözükse kişisel bilgilerinizi paylaşmayın: Kişisel bilgilerinizi sosyal medyada paylaşmak kesinlikle iyi bir fikir değil. Halihazırda TC Kimlik Numaralarını veya kredi kartı bilgilerini afişe etmiş insanlar var. Böyle bilgiler kimlik hırsızları için bulunmaz fırsatlar yaratıyor. Kritik bilgilerin yanında daha az önemsiz olan bilgileri paylaşmak da yapılmaması gereken davranışlar arasında. Örneğin doğum tarihiniz veya memleketiniz.

  • Gizlilik ayarlarını mutlaka kullanın: Sosyal medya uygulamalarında gizlilik ayarları bulunmasının bir nedeni var. Bu ayarları kullanarak hesaplarınızı, bilgisayar korsanları veya bilgilerinizi çalmak isteyen insanlardan koruyabilirsiniz. Gizlilik ayarlarınızı kolayca düzenleyebilirsiniz ve alacağınız bu önlemler saatler süren işlemler değil. Sosyal medya hesaplarınızdan yaptığınız paylaşımları sadece sizi tanıyan insanların görebileceğinden emin olmalısınız.

  • Kolay paroladan uzak durun: 2019 “Yılın En Kötü Parolaları” listesi yayınladı. Bu yıl dokuzuncusu hazırlanan listeye göre, 2019 yılının en kötü parolaları “1234” ve “qwerty” oldu. Yani parolası bu kadar kolay tahmin edilebilen milyonlarca insan var. Onlardan biri olmayın.

  • Tanımadığınız insanlara bilgilerinizi vermeyin: Sosyal medya, çoğu kişinin farklı insanlarla sosyalleşme ihtiyacını gidermek için kullandığı bir araç haline geldi. Bu da asla yüz yüze konuşmadığınız biriyle ilişki halinde olmak anlamına geliyor. İnternette dolandırıcılık yapan kişilerin en fazla kullandığı yöntem de arkadaşlık kurma veya flört etmek amacındaymış gibi görünerek bilgi elde etme ve dolandırma yöntemi. Hatta çoğu insan herhangi bir bilgisini vermeyi bırakın doğrudan para yollayarak dolandırıcıların zahmete girmesini engelliyor.

  • Sosyal medyadaki bilgi yarışmalarına dikkat edin: Sosyal medyadaki bilgi yarışmaları eğlenceli gibi görünebilir ancak düşündüğünüzden daha tehlikeli olabilir. Bu bilgi yarışmalarından birine katıldığınızda, en sevdiğiniz renk veya evcil hayvanınızın ismi gibi görünüşte masumca gelebilecek sorular sorulabilir. Bunu daha detaylı düşünecek olursanız, vereceğiniz bilgilerin finansal hesaplarınıza erişmek için kullanılabileceğini fark edeceksiniz.

Detaylı bilgi için ticket@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.

Son yazılar
Arşiv