Merhaba Ben FBI Ajanıyım…

Yıllardır haberlerde telefon dolandırıcılığı yapan ve bunun karşılığında güya insanları kurtarmak için para isteyen sahte kimliklere bürünmüş insanları gördük, hala da görüyoruz. Ülkemiz bazen sahte polis, savcı isimleri kullanılırken, Amerika ve Avrupa’da saldırganların bu işi bir adım daha ilerletip “FBI Ajanıyım” diyerekten insanları dolandırdıkları ortaya çıktı.

Bilindiği üzere FBI yıllardır online dünyayı gözetleyerek, gerekli durumlarda da müdahale ederek siber zorbalıkları kontrol altında tutmaya çalışmıştır. Yasadışı tüm faaliyetleri önlemek için çalışmaktadır. Ama biliyoruz ki kimsenin resimlerini çalmaz, gizlice onları izlemez ya da onlardan bu bilgiler karşısında para talep etmez. Son yıllarda Amerika ve Avrupa’da kendisini FBI Ajanı olarak tanıtıp, kişisel bilgilerinin alınıp terör örgütlerinin eline geçtiğini ya da gayri ahlaki resimlerinin internet ortamına sızdığını bildiren kişiler ortaya çıktı. Bu sorunu çözebileceklerini ve karşılığında 500$ talep ettiklerini bildirmişler. Senaryo size de bir yerden tanıdık geldi mi?

Bu yöntemin 2018’de FBI adına e-posta ve mesajlar yolu ile başladığını ve daha sonrasında gelişen mobil uygulamalar üzerinden daha büyük kitlelere ulaştığı bildirildi. Mobil uygulamalar üzerinden yüz binlerce Android telefona ulaşarak bu kandırma yönteminin uygulandığı tespit edilmiştir. CheckPoint ile yapılan görüşmelerin sonucunda etkilenen çok cihaz olduğu ama net sayının henüz belirlenmediği bilgisi alınmıştır. Bu saldırıların sonucunda kişisel bilgisayarları etkileyen “Ransomware” saldırıları artık cep telefonlarını da etkisi altına alarak, daha büyük zararlar vermeye başladığı tespit edilmiştir. Global mobil güvenlik firmalarından biri olan Wandera, bu saldırıların etkisinin gitgide arttığını ve büyük maddi kayıplara sebep olduğunu bildirdi.

Kendini FBI ajanı olarak tanıtan saldırganlar önceden belirlenen hedef kişileri arayarak sosyal mühendislik ile para almaya çalışıyorlar, eğer başarısız olunursa yine bu kişilere mobil cihazları üzerinden saldırarak bilgilerini şifreliyorlar. Eğer değerli bilgiler varsa amaçlarına ulaşıyor, eğer bilgiler önemsizse de kullanıcılar telefonlarını sıfırlayarak hayatlarına devam ediyorlar. CheckPoint araştırmacılarının yorumuna göre, kullanıcıların mobil cihazların verdikleri değer onların birer kurban olup olmayacağını belirleyen bir etken haline geliyor. Konu hakkında CheckPoint ve Wandera ile çalışmalar yürüten FBI, resmi bir açıklama yapmazken, mobil kullanımın artmasıyla doğru orantılı olarak, bu saldırıların da artacağını bildirdi.

Peki kullanıcılar mobil cihazlarını korumak için neler yapmalıdır:

  • Cihazlara indirilecek uygulamalar PlayStore ve AppStore gibi denetlenen ortamlardan indirilmelidir

  • Mobil güvenlik üreticilerinin “Mobile Endpoint” çözümleri kullanılmalıdır.

  • Mesajlaşma uygulamaları üzerinden kişisel veriler iletilmemelidir.

  • Kendilerini devlet görevlisi olarak tanıtan kimseye gerek telefon gerekse de sanal ortamlar üzerinden bilgiler aktarılmamalıdır.

  • Mobil cihazlarınızdaki bilgilerin, her türlü saldırıya karşın yedeklenmesi gerekmektedir.

Detaylı bilgi için ticket@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.

Son yazılar
Arşiv