Dijital Güvenlik İhlali En Çok Mobil Cihazlarda Görülecek!

Dijital dönüşümü destekleyen IoT, yapay zekâ, makine öğrenimi gibi teknolojilerle birlikte dijital güvenlik trendleri de büyük bir hızla değişiyor. Uzmanlar, bu yıl itibarıyla dijital güvenlik ihlalinin en çok mobil cihazlarda görüleceğini, yapay zeka ile işlenen siber suçların artacağını, evden çalışma gündemi nedeniyle şirketlerin dijital güvenlik önlemlerini artırması gerektiğini, ödeme sistemleri, IoT cihazları ve bulut bilişimde veri güvenliğinin daha da önem kazanacağını vurguluyor.

Ağa bağlı olan sistemlerin yazılımının, donanımının ve verilerinin yetkisiz erişimlere karşı korunmasını ifade eden dijital güvenlik terimi; siber güvenlik, kriptoloji (şifre bilimi), veri güvenliği, mobil uygulama güvenliği, uçtan uca veri güvenliği, IoT güvenliği gibi kavramların da ortak kümesi konumunda. Dijital dönüşümü destekleyen IoT, yapay zekâ, makine öğrenimi gibi teknolojiler geliştikçe dijital güvenlik sorunları da aynı hızla artıyor.

Kişisel bilgisayarlar gibi mobil cihazlar da güvenlik açıkları ve güvenlik sorunlarına maruz kalabiliyor. Her yıl sayısı ve performansları artan kişisel akıllı mobil cihazlar, siber suçlular için çok çekici bir hedef haline geliyor. Mobil cihazlarda yazılımla korunan verinin korunamaması durumunda gizlilik ihlali, kartlı ödeme standartlarının ihlali, kimlik hırsızlığı ve sahtecilik gibi durumlar meydana gelebiliyor. Diğer taraftan, mobil haberleşmenin yaygınlaşmasıyla birlikte özel sektör ve kamu kurumları da elektronik ortamı her geçen gün daha yoğun kullanıyor. Böylece daha fazla değerli bilgi elektronik ortama taşınmaya devam ediyor.

Kendinizi bu tür kötü amaçlı saldırılarından korumanın en iyi yolu;

  • Uygulamalarınızın iyi bilinen kaynaklara ait olduğundan emin olun.

  • Tarayıcınızda kilit sembolünü kontrol edin. Tarayıcının adres çubuğundaki kilit simgesi, güvenli ve bilinen bir ağ üzerinde olduğunuzu gösterir.

  • Güçlü bir parola oluşturun. Kullanıcılar akıllı telefonlarında parola oluşturabilirler. Bir parola belirli bir sayıda yanlış girildiğinde telefon kilitlenir, devre dışı bırakılır ve bazı durumlarda tüm veriler silinir.

  • Metin mesajlarına dikkat edin. Kullanıcıların kredi kartı ayrıntıları ve önemli özel bilgiler gibi hassas verileri metin mesajı yoluyla göndermemeleri önerilir.

  • Mobil cihazlarınızdan paylaşacağınız verilerin de güvenliği için mobil veri sınıflandırmayı kurumunuzdan talep edin.

  • Mobil Endpoint güvenlik ürünleri ile hem kişisel hem de kurumsal cihazlarınızı koruma altına alın

Detaylı bilgi için ticket@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.

Son yazılar
Arşiv