Avrupa’daki Diplomatik Kurumlar Siber Saldırı Tehdidi Altında

Siber güvenlik uzmanları, Avrupa’daki diplomatik kurumları hedef alan yeni bir zararlı yazılımı tespit etti. Zararlı yazılım, cihazlara sızabilmek için sahte vize başvurularından yararlanıyordu. Yapılan ayrıntılı analizlerde bu casusluk yazılımının ünlü COMPFun ile aynı kod tabanına sahip olduğu anlaşıldı.

Casusluk yazılımları, hedef aldıkları cihazlardaki verileri toplayıp saldırganlara iletmeye yarıyor. Birçok APT tarafından kullanılan bu yazılımların oluşturduğu tehlike, hedef alınan kurbanın önemiyle doğru orantılı olarak değişiyor. Devlet kurumlarından veya kritik altyapılardan toplanan veriler, saldırganlar için büyük değer taşıyor ve etkilenen alanda büyük değişiklikler yapılmasını gerektiriyor.

Son tespit edilen zararlı yazılımdaki kodların, ilk olarak 2014’te bildirilen COMPFun ile önemli benzerlikler taşıdığı belirlendi. 2019 yılında, COMPFun’ın devamı niteliğindeki Reductor da tespit edilmişti. Yeni Truva atının işlevleri arasında hedefin konumunu belirlemek, ağ verilerini toplamak, basılan tuşları kaydetmek ve ekran görüntüsü almak bulunuyor.

Bu kapsamlı Truva atı kendini çıkarılabilir cihazlara da aktarabiliyor. İlk aşamada yüklenen kısım, paylaşımlı yerel ağdan indirilen ve hedef alınan diplomatik kuruma yönelik vize başvuru süreciyle ilgili isim taşıyan bir dosyadan meydana geliyor. Bu kısmın içinde yasal başvuru ve bir sonraki adımda kullanılan 32 ile 64-bit zararlı yazılım parçası yer alıyor.

Kendinizi bu tür kötü amaçlı saldırılarından korumanın en iyi yolu;

  • Kurum hafızası olarak sayılan tüm değerli verilerinizi yedekli olarak saklayın.

  • Kurumun BT altyapısına düzenli olarak güvenlik denetimleri yapın.

  • Tehdit altındaki değerli verileriniz için iyi bir güvenlik çözümü kullanın ve kullandığınız çözümleri sürekli güncel tutarak en yeni zararlı yazılımları tespit edin.

  • Uç nokta seviyesinde tespit edilen vakalara zamanında müdahale için uç nokta tespit ve müdahale çözümü kullanın.

  • Mutlaka bulunması gereken uç nokta koruma çözümlerinin yanı sıra gelişmiş tehditleri ilk aşamada ağ düzeyindeyken tespit eden, kurumsal düzeyde güvenlik çözümleri kullanın.

Detaylı bilgi için ticket@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.

Son yazılar
Arşiv