Siber Suçlular Yeraltı Pazarı İçin Yeni Bir Site Oluşturdu

Yeraltı dünyasında değişen taktikler, Deepfake gibi yeni kötü amaçlı yazılımlar ve yapay zeka botlarını mercek altına alan Global bir araştırma merkezinin 2020 Yeraltı Siber Suç Raporu’na göre birbirlerine olan güveni giderek azalan siber suçlular, bilinirliklerini artırmak için yeni bir site oluşturdu. Siber suçluların yeraltı pazarlarındaki mal ve hizmet ücretleri giderek düşerken, şifreleme hizmetlerinin fiyatı 1000 dolardan, 20 dolara, ‘botnet’lerin fiyatı ise günlük 200 dolardan 5 dolara kadar indi.

Siber güvenlik çözümleri yapan global bir araştırma merkezi, yeraltı siber suç operasyonları, mal ve hizmet alım-satımlarına ilişkin yeni veriler içeren 2020 Yeraltı Siber Suç Raporu’nu yayınladı. Raporda 2015 yılından bu yana siber suçlular arasında güvenin giderek azaldığı, bunun da yeraltı dünyasında alım-satım ve iletişim biçimlerinin değişim göstermesine neden olduğu belirlendi.

Güven kaybı nedeniyle satıcıların bilinirliklerini artırmak için DarkNet Trust isimli yeni bir site oluşturduğu; diğer yeraltı pazarlarında ise doğrudan alıcıdan satıcıya ödemeler ve kripto para birimi işlemleri yapabilmek için çoklu imza, şifreli mesajlaşma ve JavaScript yasağı gibi yeni güvenlik önlemleri başlattığı gözlemlendi.

Oldukça basit bir hale gelen siber saldırılar için başlıca yapılması gerekenler:

  • DDos saldırılarına karşı etkili ve kurumsal çözümler kullanmak

  • Phising (Oltalama) saldırılarına karşı bilinçli araştırmalar yapmak

  • Şifre ve önemli verilerin korunması adına son teknoloji güvenlik ürünleri kullanmak

  • İnternet üzerinde güvenli olmayan sitelerin sunmuş olduğu avantajlı gözüken reklam ya da hediye gibi bildirimleri dikkate almamak

  • Şifrelerinizin zorluk derecesini arttırmak ve bunları yetkili olmayan kişilerle paylaşmamak

  • İndirdiğiniz Uygulamaları zararlı eklentilerden arındırmak adına güvenli ya da resmi platformlardan indirmek

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz

Son yazılar
Arşiv