Türkiye’deki Kullanıcıların Güvenli Parola Oluşturma ile İmtihanı

Siber güvenlik çözümleri sunan global bir araştırma merkezi tarafından hazırlanan “Dijital gizliliği korumak: Kişisel güvenliği bir üst düzeye çıkarmak” başlıklı raporda, Türkiye’deki kullanıcıların %89’unun parolalarını kendilerinin ürettiği ve %49’unun ise parola bilgilerinin sızdırılıp sızdırılmadığını nasıl öğreneceğini bilmediği ortaya çıktı. Bu da parolaların daha güvenli bir şekilde saklanması gerektiğini gözler önüne serdi.

En sık kullanılan kimlik doğrulama yöntemi olan parolalar, yalnızca kırılması zor ve gizli olduklarında işe yarıyor. Parola gerektiren uygulama sayısı arttıkça karmaşık parolalar belirleyip hepsini akılda tutmak zorlaşıyor. Kullanıcıların düzenli olarak parola değiştirmek zorunda kalması da durumu daha zor hale getiriyor. Kullanıcıların parola üretmede yaşadığı bu zorluklara ek olarak, parolaları güvenli bir şekilde saklamak ve bunların sızdırılmış olabileceği durumları tespit etmek de giderek daha önemli hale geliyor.

Söz konusu rapora göre, Türkiye’de kullanıcıların %59’u tüm parolalarını hatırladığını iddia ediyor. Bu durum, karmaşık ve benzersiz parola zorunluluğu gibi güvenlik gereksinimleri olduğunda daha da zorlaşıyor. Türkiye’de kullanıcıların %10’u parolalarını bilgisayarlarındaki bir belgede yazılı olarak saklarken, %15’i ise bilgisayar, akıllı telefon veya tabletlerindeki tarayıcılarda saklamayı tercih ediyor.

Kişisel verilerin güvenliğini sağlamak için yapılması gerekenler:

  • Parolaları notlarda veya defterlerde tutmak kolay gelebilir fakat başkaları bunlara da diğerleri gibi kolay bir şekilde erişebilir. Hesaplara giriş bilgilerinizi ve parolalarınızı başkalarının bulabileceği kağıtlara ve cihazlara yazmaktan kaçınınız.

  • Parolanızın ne kadar güçlü olduğunu ya da kırılmasının ne kadar zor olduğunu analiz eden uygulamalar kullanınız.

  • Güvenli olmayan alışveriş sitelerindeki zararlı yazılımlar sebebiyle kredi kartı parolalarınızı bu tip sitelerde kullanmayınız.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.

Son yazılar
Arşiv