Hiçbirimiz Güvende Değiliz!

Yarın ofisinize geçin ve kurum altyapınızı bir gözden geçirin. Gerçekten güvende misiniz ya da buna inanıyor musunuz? Onlarca sunucu, yüzlerce son kullanıcı, dosya sunucularınız, veri tabanı yapılarınız, sunumlarınız, sözleşmeleriniz ve daha bir sürü kurumsal varlığınızın güvenliği hakkında ne düşünüyorsunuz?

“Bize Bir şey Olmaz” dedikçe daha çok kaybedeceğimizi görmemiz gerekiyor. Evet hepimiz biliyoruz ki %100 güvenlik diye bir şey yoktur. Çünkü altyapıyı, güvenliği, teknolojileri bizler öğrendikçe, saldırganlar da en az bizim kadar konuya hâkim olup yeni gelişmelerden haberdar oluyorlar. O halde yapmamız gereken nedir? Gelin bunu değerlendirelim.

Öncelikle iç sistemlerimizi, dışarıdaki saldırganlardan daha iyi bilmemiz lazım. Eksiğimizi biz bilirsek, nereden açık vereceğimizi de bilir, önlemlerimizi o doğrultuda alıyor oluruz. Doğru teknolojiler ile doğru zamanda buluşmamız gerekiyor. Örneğin ransomware diye bir tehlike varsa ve biz bu tehlikenin hedefindeysek (Türkiye’deki tüm büyük ölçekli işletmeler direkt hedeftir) bu konuda önlemimizi almalıyız. Kendimizi en iyi biz biliriz ve almamız gereken tedbirlere de bu şekilde yaklaşırsak doğru sonuçlara ulaşabiliriz.

Genel olarak güvenlik anlamında atmamız gereken yüzlerce adım olmasına karşın, en temel güvenlik gereksinimlerini sıralayacak olursak;

  • Güvenlik duvarı çözümleri en büyük yardımcılarınızdandır.

  • En büyük açığınız son kullanıcılarınızdır. Uç nokta çözümleri ile bu hassas noktaları koruyun.

  • E-postalar günümüzün saldırıya açık olan ve en çok tercih edilen saldırı alanıdır. Unutmayın ki, son kullanıcılarınızın sizin kadar yüksek güvenlik algıları olmayabilir.

  • Kurum ağına giren her cihaz potansiyel bir tehlikedir. Güvenmediğiniz ya da ilgili teknolojiler ile korumadığınız cihazların apda gezinmesi altyapınız için büyük bir açıktır.

  • Sistemlerin yedeğinin olması elzemdir. Eğer mevcut ortamdan izole şekilde tutulan yedekleriniz yoksa bir gün sizin de sistemleriniz günlerce kapalı kalabilir.

Unutmayın ki, hiçbirimiz güvende değiliz. Önemli olan profesyonel şekilde gereken tüm önemlerin alınmasıdır. Doğru ürünler, doğru danışmanlıklar ve doğru topoloji ile üstesinden gelinemeyecek hiçbir güvenlik açığı yoktur.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz

Son yazılar
Arşiv