Siber İstihbarat Nedir?

Elektronik ortamlardan toplanmış ve zenginleştirilmiş verilerin, bir süreçten geçirilerek analiz edilmesi sonucu saldırganların amaçları, metotları ya da saldırı türleri tespit edilerek erken önlem alınmasına olanak sağlayan bir istihbarat türüdür.

Son yıllarda karşımıza gelen veri ihlallerine baktığımız zaman, siber saldırılar sırasında veya saldırıdan sonra alınan önlemlerin her zaman işe yaramadığını ortaya çıkarmıştır. İçinde yaşamış olduğumuz siber dünya ve teknolojinin hızla gelişimi sayesinde her an farklı bir tehditle karşılaşmakta ve kurumlar her an yüzlerce saldırı alabilmektedir.

İnternet dünyasında kritik sistemleri hedef alan siber suçluları ve tekniklerini takip etmek kolay olmadığı gibi büyük bütçeler gerektiren büyük verilerle uğraşılması gereken durumlar ortaya çıkmıştır. Bu noktada siber istihbarat ortaya çıkarak siber saldırılarda önemli bir rol oynamaya başlamıştır.

Kurum ve kuruluşlar siber tehditlere karşı önceden önlem alabilir ve kurum ağını siber saldırganlara karşı koruyabilirler. Siber saldırılara karşı korunmada en önemli hususlardan birinin siber tehdit istihbaratı olduğu unutulmamalıdır.

Önerilerimiz;

  • İnternet altyapılarınız ve kurum içi haberleşmeler için güvenlik ürünleri kullanın.

  • Kullandığınız işletim sistemlerin güncellemelerini zamanında yapın.

  • Önemli şirket verileri ve bilgilerin düzenli yedeklendiğinden (back-up) emin olun. Bu yedekleri şirket sunucularında dışında bir yerde muhafaza edin.

  • Bilgisayarlara ve sunuculara fiziksel erişimleri kontrol edin, yetkilendirme sınıfları oluşturun.

Detaylı bilgi için ticket@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.

Son yazılar
Arşiv