Türkiye’de Son Bir Ayda 50.000 Cihaz İstenmeyen Anlık Bildirimle Karşılaştı

Dünyaca ünlü bir araştırma şirketinin Haziran 2020’de Türkiye’deki mobil tehditler üzerine yaptığı analizde, 50.925 kullanıcının istenmeyen anlık bildirimlere maruz kaldığı görüldü. Ülkede haziran ayında toplam 390.268 anlık bildirim olayının yaşandığı bildirildi.

İstenmeyen bildirimler, zararlı yazılım olarak nitelendirilmese de teknik açıdan istenmeyen nesneler şeklinde tanımlanıyor. Aslen kullanıcılara son haberleri/bildirimleri hızla iletmek için tasarlanan bu araçlar günümüzde web sitesi ziyaretçilerinin cihazlarını istenmeyen reklamlarla ve tehlikeli web sitelerine yönlendiren bağlantılarla dolduruyor. Bunun için çeşitli yollarla kullanıcıların anlık bildirimlere abone olması sağlanıyor. Örneğin, kullanıcının yaptığı başka bir işlem abonelik onayı olarak kabul ediliyor. Kullanıcılar bu şekilde farkında olmadan reklamlara abone oluyor, kaynağını bilmedikleri rahatsız edici mesajlara maruz kalıp bunlardan kurtulamıyor.

Bu Tip Bildirimlerden Kaçınmak İsteyen Kullanıcılar Aşağıdaki Önerilerden Yaralanabilir:

  • Mümkünse popüler ve güvenilir web siteleri dışında tüm abonelik tekliflerini engelleyin. Sahte bir siteye yönlendirilmediğinizden emin olunuz.

  • İstenmeyen aboneliklerden kaçınmak için bu özelliği tarayıcı ayarlarından kapatınız.

  • Tarayıcılardaki hileli anlık bildirimleri ve reklamları engelleyen, onaylanan abonelikleri silebilen ve kimlik avına karşı koruma sağlayan, çeşitli güvenlik uygulamalarından yararlanınız.

Detaylı bilgi için ticket@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.

Son yazılar
Arşiv