Dikkat! Siber Savaş...

Her yeni güne, yeni bir siber saldırı ile uyandığımız bir gerçek. Şimdiye kadar saldırganlar firmaları ve kişileri hedef alıyorlardı. Bazen nadir de olsa devletler ve bu devletlere ait kurumlar da bu saldırılardan etkileniyordu. Ancak işler değişti ve artık siber saldırılar yerini “Siber Savaşlar”a bırakmaya başladı. Ülkeler cephede olmaktansa, klavye başından savaşmayı tercih etmeye başladılar.

İlk örnekler, devlet kurumlarının web sitelerine yapılan saldırılar ile başladı. Kurum içinde belirlenen bir kurban cihazı üzerinden bu ataklar yapıldı. Office dokümanları ya da e-postalar ile zararlı içerik bulunduran kaynaklar iletildi ve çoğu saldırı görevini başarıyla yerine getirdi. Bu saldırılarda veri kayıpları, sistemlerin ortadan kaldırılması, zararlı kodlar çalıştırılması gibi birçok olay gerçekleştirildi. Bu ataklar sırasında sadece maddi kayıplar değil, ülkelerin dünya üzerindeki itibarları da yerle bir olmaktadır.

Devlet kurumlarından sonra asıl hedefler ülkelerin savunma endüstrileri ve askeri teknolojileri olarak işaret edilmektedir. Bazı Rus, İranlı ve Afgan grupların, ülkelerin savunma mekanizmalarına saldırdığı tespit edildi. Özellikle yeni teknolojilerin ve gizli projelerin çalınması ile savunma alanında büyük kayıplar yaşanmaya başlandı. Siber casusluk olarak tanımlanan bu ataklar yeni dünyanın en tehlikeli siber suçları olarak gösterilmektedir.

Siber saldırılar ve siber casusluktan korunmak adına önerilerimizi sıralayacak olursak;

  • En iyi korunma tipi savunmadır. Bunun için de öncelikle güvenlik duvarı teknolojilerini kullanın.

  • Uç nokta kullanıcılarının en büyük hedef olduğunu unutmayın. Son kullanıcı kendisini koruyamıyorsa, siz onu koruyun. Uç nokta çözümlerini gözden kaçırmayın.

  • Sistemlerin izlenmesi ve bu izlemeler sonucunda korunması çok daha kolaydır. Ağınızı iyi tanıyın ve güvenlik ürünlerini birbirine senkronize olacak şekilde yapılandırın.

  • Sistemlerinizi düzenli olarak güncelleyin ve güncel tutun.

  • Şifrelenmiş bağlantılar sizin güvende olmanızı sağlayacaktır.

  • Parola prosedürlerinizi gözden geçirin ve kompleks parolalar kullanın.

Detaylı bilgi için ticket@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.

Son yazılar
Arşiv