Evde Kullandığımız Kablosuz Ağımız Ne Kadar Güvenli?

2020 yılı ile birlikte neredeyse hepimiz interneti kablosuz ağlarımız aracılığıyla kullanıyoruz. Buna bir de pandemi döneminde oluşan karantinalar da eklenince artık işlerimizi evden yürütmek zorunda kaldık. Peki evimizin sıcak ve konforlu ortamında çalışırken veya internette gezinirken gerçekten güvende miyiz? Kullandığımız kablosuz modem, saldırılara karşı ne kadar güvenli? Kablosuz ağımızı bir hacker veya kötü niyetli bir kişi ile paylaşıyor olabilir miyiz?

Evimizde kullandığımız kablosuz ağlarımızı komşularımız ile paylaşmak bile bizi tehlikeye sokabilecekken bir de bilgimiz dışında ağımızı kullanan ve bununla illegal faaliyetlerde bulunan bir kişinin varlığının başımıza neler getirebileceğini bir düşünün!

Bu saldırgan ağımızdaki trafiği dinleyebilir, modem ile bilgisayarımız arasına girip “Ortadaki Adam Saldırısı (Man in the middle)” yaparak kişisel bilgilerimizi, kredi kartı bilgilerimizi ve banka hesap bilgilerimizi ele geçirebilir, bilgisayarlarımıza fidye yazılımları, trojanlar ve virüsler ile saldırabilir ve hatta ağımıza saldırmak gibi bir amacı olmasa da sadece ağımız üzerinden internette illegal faaliyetler yaparak bizi suçlarına ortak edebilir.

Bu tür saldırılardan kendimizi korumak için alabileceğimiz önlemlere gelirsek;

  • İnternetimizi herkesle paylaşmamalı,

  • Belirli aralıklarla kablosuz ağ parolamızı değiştirmeli,

  • Kablosuz ağ adımızı kendimiz tekrar belirleyip, modem marka ve modeli hakkında saldırganların bilgi sahibi olmasını engellemeli,

  • Kablosuz ağ parolamızı farklı tür karakter ve kombinasyonlarla, kolay tahmin edilemeyen ve brute force saldırıları ile kırılamayacak şekilde belirlemeli,

  • WPS teknolojisini devre dışı bırakmalı,

  • Ev ağımızda yeni nesil WPA/WPA2 şifreleme algoritması kullanan modemleri tercih etmeli,

  • Modemimizin default kullanıcı adı ve parola ile gelen Web yönetim ara yüzü şifresini değiştirmeli,

  • Modemin güvenlik duvarını aktif hale getirmeli ve belirli aralıklarla update etmeliyiz.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.

Son yazılar
Arşiv