Fidye Yazılım Çetesi

Siber suç dünyasının en tehlikeli fidye yazılım örgütlerinden biri olan NetWalker, Mart ayından bu yana düzenlediği saldırılarda 25 milyon dolar fidye parası topladı. Bir siber güvenlik kuruluşu tarafından sunulan NetWalker operasyonları hakkındaki kapsamlı raporda, fidye yazılım örgütü ile bağlantılı Bitcoin adreslerinin bir kısmının tespit edildiği kaydedildi. NetWalker siber suç örgütünün diğer yasal olmayan operasyonlardan da büyük gelirler elde ettiği düşünülüyor.

Özelleştirilmiş fidye yazılımı, ardından dağıtıcı olarak görev yapan suç iş ortakları tarafından belli hedeflere yönlendiriliyor. Böylece NetWalker, SMS ve e-posta üzerinden spam saldırılarda birçok hedefe yönlendirilmek yerine spesifik hedefler üzerine odaklanıyor. Haliyle ağırlıklı olarak büyük şirketler NetWalker’ın ağına düşüyor ve siber suçlulara fidyeler ödeniyor.

NetWalker’ın gösterdiği başarının arkasında bilgisayar ağlarına sızmak için birçok farklı yöntemin kullanılabilmesi olduğu ifade ediliyor. Uzaktan kontrollü masaüstü sunucuları (RDP), özel sanal ağ (VPN) sunucuları, güvenlik duvarları gibi birçok altyapı ve güvenlik bariyerine sızarak ağlara erişen NetWalker’ın başarı oranı, aynı zamanda spesifik hedefler seçtiği için artıyor.

NetWalker’ın yakın zamanda gerçekleştirdiği büyük saldırılardan birinin Michigan State Üniversitesi’ni hedef aldığı ve ABD’deki üniversite, şirket ve devlet kurumlarına yönelik hareketliliğin arttığı bildiriliyor. Ve son olarak Netwalker fidye yazılımı ile Arjantin hükümetini vurdu 4 milyon dolar talep etti.

Bu Gibi Saldırılarda Yapılması Gereken Öneriler:

  1. En büyük açığınız son kullanıcılarınızdır. Uç nokta çözümleri ile bu konuda tedbir alınabilir.

  2. Sistemlerinizin yedeğini ve mümkünse konfigürasyonların da yedeğini alabilirsiniz.

  3. Kullandığınız işletim sistemlerinin ve yazılımların güncellemeleri de zamanında yapılmalı,

  4. Sıfırıncı gün atakları engellemek için güvenlik uygulamalarından yararlanınız.

Detaylı bilgi için ticket@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.

Son yazılar
Arşiv