Click, Click, ClickJacking!!!

2021 yılı yaklaşırken, artık çoğu şeyi internet üzerinden yapabiliyoruz. Herhangi bir cd/dvd disk olmadan filmler, diziler izleyebiliyor, bankaya gitmeden evimizin konforunda binlerce lirayı hesaplarımız arasında transfer edebiliyor, dışarıya bile çıkmadan tek tıkla alışverişimizi yapabiliyoruz. Peki hayatımızı kolaylaştıran bu tek “tık” ile yapabildiğimiz işlemlerde güvende miyiz?

Hackerlar uzun yıllardır “Clickjacking” adı verilen bir saldırı yöntemini kullanıyor. Clickjacking, internet sitelerinde kullanıcıların, link içerikli, şeffaf olduğu için görünmeyen bir sayfa parçasına tıklamalarıyla farkında olmadan istemedikleri işlemlerin yaptırılmasına deniyor. Bu sayfada “Bedava telefon kazanmak için tıkla”, “Filmi izlemek için buraya tıkla”, “yüzde 70 indirim için hemen tıkla” benzeri kullanıcıyı o butona veya butonlara tıklamaya teşvik edecek içerikler bulunuyor.

Bu yöntem ile hackerlar, internet tarayıcımızda bulunan flash animasyon oynatıcısını kullanarak web kameranıza ve mikrofonunuza erişebiliyor, virüs, trojan gibi zararlı içerikleri bilgisayarımıza indirtebiliyor, sosyal medya hesaplarımızdan istemediğimiz işlemleri gerçekleştirebiliyor ve hatta bizim adımıza alışveriş sitelerinden ürün sipariş edebiliyor.

Bu saldırıdan korunmak için yapmamız gerekenlere gelirsek;

  • Kurumunuzda Güvenlik ürünleri kullanarak, kullanıcıların erişim sağladığı siteler ve ağ trafiği denetlenmeli ve gerekli durumlarda engellenmeli,

  • Son kullanıcılar için uç nokta güvenlik çözümleri kullanılmalı,

  • Kullandığınız internet tarayıcısının, Flash animasyonları oynatmaya izin vermediğinden emin olmalı,

  • Her gördüğünüz reklam, pop-up veya bağlantıya tıklamamalı,

  • Şüpheli gördüğünüz sosyal medya hesaplarının bağlantılarını tıklamamalı,

  • Son kullanıcılar bu tarz saldırı yöntemlerine karşı bilinçlendirilmeli.

Detaylı bilgi için ticket@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.

Son yazılar
Arşiv