Siber Suçlulara Fidye Ödeyen Şirketlere Ceza

Fidye yazılımı saldırıları son yıllarda siber suçluların en gözde para kazanma yollarından birine dönüştü. Ancak ABD Hazine Bakanlığı şaşırtıcı bir duyuru yaparak, verilerini geri alabilmek için siber suçlulara ödeme yapan şirketlerin sert yaptırımlarla karşılaşabileceğini açıkladı. Siber güvenlik uzmanlarının elde ettiği bilgilere göre, bakanlık fidye ödeyerek siber suçluların teşvik edildiğini düşünüyor.

Önemli bir siber güvenlik kuruluşunun elde ettiği bilgilere göre, bu durum Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Bakanlığa bağlı Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi (OFAC), fidye yazılımı ödemesi yapan veya yapmayı kolaylaştıran kuruluşları, ABD yönetmelikleriyle zıt düşebileceği ve sert yaptırımlarla karşılaşabileceği konusunda uyardı.

Uyarıda şu ifadelere yer verildi; “Finans kurumları ve siber sigorta firmaları gibi kurbanlar adına siber saldırganlara fidye yazılımı ödemelerini kolaylaştıran şirketler ile dijital adli tıp ve olay müdahalesinde yer alan şirketler, gelecekteki fidye yazılımı ödeme taleplerini teşvik etmekle kalmayıp, OFAC yönetmeliğini ihlal etme riskini de taşıyor.”

Fidye yazılımlarına önlem almak için başlıca yapılması gerekenler;

  • Herhangi bir ortamda kişisel bilgilerinizi vermekten kaçının,

  • Gelişmiş AV uygulamaları kullanın,

  • İnternet üzerinde yer alan doğrulanmamış bağlantılara hiçbir zaman tıklamayın,

  • Şifrelerinizin zorluk derecesini arttırıp bunları yetkili olmayan kişilerle paylaşmayın,

  • İndirdiğiniz uygulamaları zararlı olabileceğini düşündüğünüz siteler yerine güvenli sitelerden indirin,

  • Güvenli olmayan e-posta eklerini açmayın.

Detaylı bilgi için ticket@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.

Son yazılar
Arşiv