2022’de Beklenen Siber Ataklar

Gelişen ve değişen dünyada her gün sanal olarak bir adım öteye gitmeye devam ediyoruz. 2021 yılı çok sayıda siber atakla biterken, bizi karşılayan yeni yılda ne tür ataklar ile karşılaşabileceğimize bakacağız.


Siber suçlular 2021'de rekor kırarak, benzeri görülmemiş sayıda sıfırıncı gün istismarı başlattığı görülmüştür. Bununla birlikte güvenlik liderlerinin hala, daha eski bilinen güvenlik açıklarına dikkat ederken, 2022'de kötü niyetli aktörlerin sıfırıncı gün ataklarını arttırdığını göreceğiz.


2021 yılı, firmaların iş modellerini iyileştirdiği bir yıldı. Hibrit çalışmaya geçişle birlikte ağlarda ve uygulamalarda benzersiz saldırılara yol açan güvenlik açıklarının artışına tanık olduk. 2022 yılında ise fidye yazılımları (ransomware) önemli bir tehdit olmaya devam edecek.


Pandemi de kıtalar arasındaki ürün nakliyesinde, hem gemiler hem de konteynırlar yetersiz kaldı. Bu arada yarı iletkenlere yönelik artan talep, 2023'e kadar sürmesi beklenen “yonga kuraklığı” ile birlikte çip kıtlığına da neden oldu. Bu kargaşanın ortasında kötü niyetli aktörlerin, işletmeler ve tüketiciler arasındaki yaygın çaresizlik duygusundan yararlanacağını gözlemleyebiliriz.

Bu tip saldırılardan korunmak için almamız gereken tedbirlerin bazıları;

  • Siteminizde her zaman en güncel güvenlik önlemleri kullanmalıdır,

  • Son kullanıcılar gelişen atak türlerine göre eğitilmelidir,

  • Sisteminiz değişen atak türlerine göre geliştirilmelidir.

  • Tüm sistem ve güvenlik ürünlerinizin doğru bir şekilde yedeklenmesine önem verip, belirli aralıklarla yedekten dönme testleri yapılmalıdır.


Detaylı bilgi için ticket@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.

Son yazılar
Arşiv