533 Milyon Facebook Kullanıcısının Telefon Numaraları ve Verileri Çevrimiçi Olarak Sızdırıldı

Geçtiğimiz aylarda düşük seviyeli bir bilgisayar korsanlığı forumundaki bir kullanıcı, yüz milyonlarca Facebook kullanıcısının telefon numaralarını ve kişisel verilerini ücretsiz, çevrimiçi olarak yayınladı.


Açığa çıkan veriler, ABD'de ki 32 milyondan fazla kullanıcı kaydı, Birleşik Krallık'taki 11 milyon kullanıcı ve Hindistan'daki 6 milyon kullanıcı kaydı dahil olmak üzere 106 ülkeden 533 milyonun üzerinde Facebook kullanıcısının kişisel bilgilerini içermektedir. Telefon numaralarını, Facebook kimliklerini, tam adlarını, yerlerini, doğum tarihlerini, biyografilerini ve e-posta adreslerini içermektedir.


Araştırmacılar, sızdırılan verilerin bir örneğini inceledi ve bilinen Facebook kullanıcılarının telefon numaralarını veri setinde listelenen kimliklerle eşleştirerek birkaç kaydı doğruladı. Bir kullanıcının telefon numarasını kısmen ortaya çıkarmak için kullanılabilen Facebook'un şifre sıfırlama özelliğindeki veri setinden e-posta adreslerini de test ederek kayıtlar doğrulandı.

Facebook gibi uygulamalar üzerinde yer alan kişisel verileri çaldırma riskini azaltmak için atabileceğiniz bazı adımlar;

  • Hesabınızda T.C. ve telefon numarası gibi kişisel verilerin herkese görünebilir olmamasına dikkat ediniz,

  • Hesabınıza giriş yaptığınız şifreleri düzenli olarak değiştiriniz,

  • Kullandığınız parolanın güvenlik seviyesinin yüksek olmasına özen gösteriniz,

  • Kullandığınız her uygulama için kendinize farklı parolalar oluşturunuz, aynı parolayı birden fazla uygulama için kullanmayınız,

  • Hesaplarınıza girerken İki faktörlü doğrulama kodu kullanınız.






Detaylı bilgi için ticket@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.

Son yazılar
Arşiv