Ayrıcalıklı Hesap Yönetimi (PAM)

Ayrıcalıklı Erişim Yönetimi-Privileged Access Management (PAM), kritik, kurumsal kaynaklara yükseltilmiş izinlere sahip kullanıcıların hesaplarını güvenli bir şekilde yöneten sistemleri ifade eder. Bunlar insan yöneticiler, cihazlar, uygulamalar ve diğer kullanıcı türleri olabilir.


Ayrıcalıklı kullanıcı hesapları, siber suçlular için yüksek değerli hedeflerdir. Bunun nedeni, sistemlerde yüksek düzeyde gizli bilgilere erişmelerine ve / veya kritik uygulama ve sistemlerde yönetim düzeyinde değişiklikler yapmalarına olanak tanıyan yükseltilmiş izinlere sahip olmalarıdır. 2020 yılındaki veri ihlallerinin %44'ü bu tip ayrıcalıklı kullanıcılara yönelikti.


PAM, ayrıcalıklı kimlik bilgilerini saklamak ve bunlara erişimi kontrol etmek için izole edilmiş, yüksek güvenlikli ve sıkı kontrol edilen bir ortam yaratır. Ayrıca, genellikle paylaşılan hesaplar olan ayrıcalıklı hesaplar için ayrıntılı kullanım izlemesi sağlar.

Ayrıcalıklı Hesap Yönetimi (PAM) çözümüyle;


  • Oluşturulan şifreler kullanılan özel algoritmalar ile güvenlik altına alınır,

  • Ayrıcalıklı kullanıcı oturumları, paylaşılan parolalar, parola erişim girişimleri, sıfırlama eylemleri gibi tüm kimlik doğrulama işlemlerinin denetimini sağlar,

  • Birden çok aşamalı kimlik doğrulama protokolleri barındırır,

  • Kullanılan sistem ve ürünler için ayrıntılı raporlar sunar,

  • Ayrıcalıklı kimlik bilgilerinin tek bir merkezden yönetilmesini sağlayarak kullanıcılar için basit bir yönetim sağlar.Detaylı bilgi için ticket@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.

Son yazılar
Arşiv