Bilgisayar Korsanları Bu Yılın Başlarında BM Bilgisayar Sistemlerini İhlal Etti

Bilgisayar korsanları, bu yılın başlarında Birleşmiş Milletler'in bilgisayar ağlarına sızarak bazı kuruluşlarını hedef almak için kullanılabilecek verilere erişti. Bir BM sözcüsü yaptığı açıklamada, kimliği belirsiz bilgisayar korsanlarının nisan ayında Birleşmiş Milletler'deki bilgisayar sistemlerini ihlal ettiğini ve çok uluslu kuruluşun o zamandan beri bilgisayar korsanlarını savuşturmak zorunda kaldığını söyledi.


Yayınlanan rapora göre, bilgisayar korsanları BM'nin Umoja adlı tescilli proje yönetimi yazılımını hedef aldı ve muhtemelen Dark Web'den, çalışan giriş bilgilerini satın alarak erişim elde etti. İçeri girdikten sonra, BM ağında daha derine dalmayı başardılar ve ağustos başına kadar aktif kaldılar.


Araştırmacılar, BM gibi uluslararası kuruluşların siber casusluk için yüksek değerli hedefler oluşturduğunu ve birçok tehdit aktörünün ilgisini çektiğini söyledi. “Saldırganların ana amacı, ağa izinsiz giriş yapmak, sistemlere uzaktan erişmek ve belirli verileri izlemek/toplamak için kullanılabilecek çok sayıda BM çalışan hesabını tehlikeye atmaktı” dedi.

Bu tarz saldırılardan kendimizi korumak için alacağımız önlemlere gelirsek;

  • Kurumumuzda gelen ve giden trafiği denetleyecek güvenlik ürünleri kullanılmalı,

  • Son kullanıcıları korumaya yönelik uç nokta güvenlik ürünleri kullanılmalı,

  • Kullanılan ürünler ve sistem sürekli güncel tutulmalı,

  • Şirket çalışanları siber güvenlik eğitimleri ile bilinçlendirilmeli,

  • Çok faktörlü kimlik doğrulama seçenekleri kullanılmalı.

Detaylı bilgi için ticket@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.

Son yazılar
Arşiv