Bilgisayar Korsanlarının Hedefi İletişim Ağları

Çin destekli saldırganlar, kimlik bilgilerini çalmak ve verileri toplamak için büyük telekomünikasyon şirketlerini ve ağ hizmeti sağlayıcılarını hedef aldıklarını açıklandı. NSA, FBI gibi güvenlik güçlerinin ortaklaşa yayınladığı siber güvenlik tavsiyesinde belirttiği gibi Çinli bilgisayar korsan grupları, küçük ofis / home ofislerden orta ve hatta büyük kurumsal ağlara kadar her şeyi ihlal etmek için herkesçe bilinen güvenlik açıklarından faydalanmaya çalışıyor.

Bir kez ele geçirilen cihazlar daha fazlasını ele geçirmek için artık saldırganların emrine giriyor ve saldırganlar tarafından belirlenen komutları yayınlamaya başlıyor. Saldırganlar en çok 2020’de yayınlanan riskleri ve açıkları kullanıyor. Bu açıklar daha çok modem, router gibi aygıtlar olmakla beraber iletişim programları gibi programlarda da vardır.

Federal kurumlar ve müttefik hükümetler, altyapıyı ve özel sektör kuruluşlarını ağlarını ihlal eden benzer saldırıların riskini azaltmaya yardımcı olmak için bir önlem listesi yayınlayacak ve kurumları buna uymaya çağıracak.


Bu tip saldırılardan korunmak için almamız gereken tedbirlerin bazıları;

  • Kurumlar ağlarını gruplara ayırmalı ve saldırı girişimlerini mümkün olduğunca parçalamalıdır,

  • Sunucular ve kullanıcılar gibi gruplar için ayrı ayrı noktalar oluşturulup güvenlik arttırılmalıdır,

  • Mümkün olduğu kadar yamalar ve güncellemeler takip edilmelidir,

  • Bunun gibi saldırılardan korunmak için kullanıcılar bilinçlendirilmelidir.
Detaylı bilgi için ticket@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.

Son yazılar
Arşiv