Covid Dönemi İnternet Üzerinden Alışverişlere Dikkat!

Siber güvenlik uzmanları, pandemi devam ederken çevrimiçi alışveriş ve ticaret platformlarını taklit eden web siteleriyle kimlik avı ve oltalama saldırılarının hızla arttığını gördü.


ABD’de yer alan ünlü bir siber güvenlik şirketinin uzmanları, çevrimiçi alışveriş ve ticaret platformlarını taklit eden web siteleriyle kimlik avı saldırılarının giderek arttığını bildirdi. 2019'un ilk çeyreği ile 2020 yılının son aylarına ait rakamlar karşılaştırıldığında, sahte e-mağazaların saldırısına uğrayan kullanıcıların oranı ikiye katlanarak, kullanıcıların %9'dan %18'e yükselirken, ticaret platform rakamı %4'ten %12’ye kadar çıkmış durumda.


Genellikle akşamları ve hafta sonları dışarıda sosyalleşen veya alışveriş yapan milyonlarca insan evde kalırken, internet üzerinden yayın izleme ve e-pazarlar giderek daha popüler hale geliyor. Bu sebeple de bu dönem saldırganlar için oltalama ve kimlik avı saldırıları için daha elverişli bir ortam sağlıyor.


Kimlik avı ve oltalama saldırılarından kaçınmak için başlıca yapılması gerekenler;


  • Herkese açık Wi-Fi ağlarını kullanarak alışveriş sitelerine girmekten kaçınınız,

  • Yeni nesil güvenlik ürünleri kullanınız,

  • Güvenlik ürünlerinizin güncel olup olmadığını kontrol ediniz,

  • Sahte e-ticaret sitelerini tespit etmek adına girdiğiniz sitelerin güvenli olup olmadığını teyit ettiriniz,

  • İnternet üzerinde yer alan doğrulanmamış reklam bağlantılarına hiçbir zaman tıklamayın,

  • Şifrelerinizi girdiğiniz alanları herhangi bir oltalama saldırısına karşı, önceden tarayan güvenlik ürünleri kullanınız,

  • Yapılan alışverişlerde bankaların kullandığı 3D secure gibi birkaç adımdan oluşan güvenlik yöntemlerinin kullanıldığına dikkat ediniz.

Detaylı bilgi için ticket@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.

Son yazılar
Arşiv