DDoS Saldırıları Pandemide %341 Arttı

Yabancı bir araştırma şirketine göre salgın sırasında siber saldırganlar, DDoS saldırılarında geçen yıla göre %341'lik bir artışa neden oldu.


Tüm dünyada uygulanan karantina ve sosyal mesafe önlemleriyle 2020, saldırganlar için çekici hedefler olan çevrimiçi internete bağımlılıkta bir patlama yaşadı. Saldırıların motivasyonları finansal kazançlar, siyasi ve ekonomik faydalar, intikam, siber savaştan kişisel eğlenceye kadar uzanıyordu.

Şirketin CTO’su, "2020 boyunca pandemi, dünyanın nasıl yaşadığı ve çalıştığı konusunda tam bir değişimi zorladı ve saldırganlar durumdan tam olarak yararlanmaya, internet dünyasını ustaca hedef almaya hazırdı" dedi.


"Saldırganların daha gizli, daha küçük saldırıların karmaşıklığı arttıkça, kuruluşların kesintileri önlemek için derin öğrenmeye, çok boyutlu DDoS algılamasına ve diğer gelişmiş tekniklere ihtiyacı olacak."

DDoS saldırılarına karşı alınması gereken önlemlerden birkaçı;


  • Güvenli e-posta trafiği için gereken filtrelerin kullanılması ve spam trafiğinin engellenmesi,

  • Anti malware, Antibot gibi programların kullanılması,

  • Güvenlik duvarı seviyesinde siber güvenlik lisanlarının aktif edilmesi,

  • DDoS için ayrı bir donanım önlemi alınması,

  • Sistemlerin yamalarının ve güncellemelerinin sık sık yapılması.Detaylı bilgi için ticket@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.

Son yazılar
Arşiv