Kimseye Güvenme – Zero Trust

Zero Trust, dijital etkileşimin her aşamasını sürekli olarak doğrulayarak bir organizasyonu güvence altına alan stratejik bir siber güvenlik yaklaşımıdır. "Asla güvenme, her zaman doğrula" ilkesine dayanır. “En az erişim” ve “tümünü reddet” politikalarını benimseyen bu model, modern ortamları korumak ve dijital dönüşümü sağlamak için tasarlanmıştır.


Zero Trust, kuruluşların ağlarına, uygulamalarına ve verilerine erişimi kontrol etmenin en etkili yollarından biridir. Saldırganları caydırmak ve bir ihlal durumunda erişimlerini sınırlamak için çok çeşitli önleyici teknikleri birleştirilerek güvenliğinizi sağlar.


Zero Trust modelini inşa etmek;


Zero Trust ile ağ konumuna veya IP adresine dayalı güven, kimlik, davranış ve bağlama dayalı faktörler aracılığıyla doğrulanan açık, sınırlı güven ile değiştirilir. Bu doğrulama, kullanıcılar, cihazlar ve uygulamalar için erişimi sınırlar ve verileri hassasiyete göre kategorize eder, düzenler ve bölümlere ayırır.


  • Kullanıcılar: Herhangi bir Zero Trust çabasının birinci adımı, kullanıcı kimliğinin güçlü bir şekilde doğrulanmasını, "en az erişim" ilkelerinin uygulanmasını ve kullanıcı cihazı bütünlüğünün doğrulanmasını gerektirir,

  • Uygulamalar: Uygulamalara Zero Trust uygulamak, birbirleriyle konuştuklarında uygulamaların çeşitli bileşenlerine yönelik gizli güveni ortadan kaldırır. Sıfır Güven'in temel bir konsepti, uygulamalara güvenilemeyeceği ve davranışlarını doğrulamak için çalışma zamanında sürekli izlemenin gerekli olduğudur,

  • Altyapı: Altyapıyla ilgili her şey (yönlendiriciler, anahtarlar, bulut, IoT ve tedarik zinciri) Zero Trust yaklaşımıyla ele alınmalıdır.
Detaylı bilgi için ticket@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.

Son yazılar
Arşiv