Ne Kadar Farkındayız?

Zaman Zaman Usom raporlarında da yayınlanan bilgilere göre; Ülkemize karşı gerçekleştirilen siber saldırılar, kurum ve kuruluşlarına zarar vermek için yapılabileceği gibi vatandaşımızı hedef alan saldırılar da olabiliyor. Saldırıların geneli oltalama yöntemiyle olup insanların cihazları bilinçsiz kullanmasıyla da ilgilidir. Peki istedikleri nelerdir?


Burada asıl amaç, gelir elde etmek bunun için de kişiler hakkında bilgiler toplamak (TCKN, isim, soyisim, okuduğu okul, meslek, yaşadığı şehir vb.), Sosyal medya hesaplarını ve/veya mail adreslerini ele geçirmek, kredi kartı bilgilerini elde etmek. (İnternet şubesi parolası, mobil bankacılık işlemleri vb.)


İnsan sosyal bir varlık olduğu için çok kolay manipülasyona uğrayabilir. İletişimi, hitabeti kuvvetli olanlar gündemi takip ederek insanları oltalamaya devam edecektir. Tüm bunlara karşı olarak ilk yapılabilecek şey bilinçlendirme​ olacaktır.


Ne kadar farkındalık sahibi olursa halkımız o kadar daha temkinli davranıp az zararla veya zararsız bir şekilde hayatına devam edebilir.

Saldırılardan korunmak için almamız gereken tedbirlerin bazıları;

  • Şirket/Kurum çalışanları Oltalama (Phishing) saldırılarına karşı bilinçlendirilmeli,

  • Kurum bünyesinde bulunan sunucular ve son kullanıcı bilgisayarlarında güncel imza veri tabanına sahip uç nokta çözümü yazılımları kullanılmalı,

  • Aynı zamanda sunucu ve son kullanıcı bilgisayarlarında gerekli sıkılaştırmalar yapılmalı, mevcut bulunan en son güvenlik güncellemeleri yapılmalı,

  • Düzenli olarak yedek alın ve yakın zamanlı yedeğin farklı bir lokasyon da saklayın.

Detaylı bilgi için ticket@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.

Son yazılar
Arşiv