'Pink' Botnet 1,6 Milyondan Fazla Cihaza Bulaştı

Siber saldırganlar büyük bir bot ağı kurarak belirli saldırıların gerçekleştirilmesini çok daha kolay ve yönetilebilir hale getiren birbiriyle bağlantılı, organize bir yapı oluşturur. Kötü amaçlı yazılım bulaşmış bu bilgisayar ağlarına Botnet denir. Korsanlar bu ağa erişimi diğer suçlulara kiralayabilir ya da bu ağı satmaya çalışabilirler. Spam gönderenler büyük ölçekli bir spam kampanyası yürütmek için bu ağları dark web üzerinden kiralayabilir veya satın alabilir.


Siber güvenlik araştırmacıları, Çin’de bulunan 1,6 milyondan fazla cihaza bulaşan en büyük Botnet’i keşfetti. “Pink” adı verilen bu Botnet ile DDos ataklarını başlatmayı amaçlayan siber saldırganlar, web sitelerine reklam ekleyerek, kullanıcıları tuzağa düşürmekte. Yapılan araştırmalarda, Pink Botnet’in bir parçası olan zombi cihazlarının %96'sından fazlasının Çin'de bulunduğunu belirtildi.


Pink Botnet, üçüncü taraf hizmetleri olan P2P ve Komuta ve Kontrol sunucularının bir kombinasyonuna dayanan sağlam bir mimariden yararlanır. Bu mimari, Pink Botnet’i, siber güvenlik çözümlerine karşı dayanıklı hale getirmekte.

Bu tür saldırılardan korunmak için alınması gereken önlemlere gelirsek;

  • Kurumunuzda gelen ve giden trafiği denetleyecek güvenlik ürünleri kullanılmalı,

  • Son kullanıcıları korumaya yönelik uç nokta güvenlik ürünleri kullanılmalı,

  • Kullandığınız işletim sistemleri ve kullanılan yazılımlar güncel tutulmalı,

  • Kaynağından emin olunmayan e-postalarda ve sosyal medya mesajlarında bulunan bağlantılar tıklanmamalı, bağlantının resmi, orijinal, güvenilir bir kaynağa ait olup olmadığı araştırılmalı,

  • Şirket çalışanları siber güvenlik eğitimleri ile bilinçlendirilmeli,

  • Çok faktörlü kimlik doğrulama seçenekleri kullanılmalı.Detaylı bilgi için ticket@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.

Son yazılar
Arşiv