Sosyal Destek Ödemesi için Linke Hemen Tıkla-ma

Koronavirüs salgınını fırsata çevirmeye çalışan hacker grupların sıradaki hedefi, Covid-19 aşısı bekleyen vatandaşlar oldu. Pandemi sebebiyle stres yaşayan ve gelen her haberi, mesajı ya da e-postayı değerlendiren vatandaşlar, bu sefer de Covid-19 aşısı ile ilgili gelen mesajların hedefi oldu. “Aşı Takvimi” başlığı altında gönderilen cep telefonu mesajlarındaki linklere tıklayan ve aşı olmak için ödeme yapan yüzlerce vatandaş bu dolandırıcı hacker’ların hedefi haline geldi.


Peki bu dolandırıcı hacker’lar ne yapar ve kurbanlarını nasıl seçer? Genel olarak sosyal mühendislik konusunda uzman olan bu saldırgan gruplar, gündeme ve insanların odak noktasına göre saldırı alanı belirler ve o yönde çalışmalarını düzenler. Bu sefer ise, aylardır en zayıf noktamız olan Covid-19 aşılarını hedef alarak yurttaşların canını yakmayı başardılar. Dolandırıcılık mesajında “Sağlık Bakanlığı tarafından temin edilen aşılardan satın almak için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz” ifadesi yer alıyordu. Vatandaşlar mesajı okuyup linki tıkladıklarında otomatik olarak dolandırıcıların sistemine yönlendiriliyordu. Bu esnada gelecek olan onay kodlarının sisteme girilerek banka hesapları dahil birçok maddi kaynağa erişim sağlanarak, vatandaş mağdur edilmektedir.

Bu Saldırılardan Korunmak İçin Alınması Gereken Önlemler;


  • Teknik olarak oto koruma mekanizmaları için mobil güvenlik ürünleri kullanılmalıdır,

  • Kişisel farkındalıklar kullanılarak bu tip mesajların zararlı içerik barındırdığı düşünülmeli ve aksiyon alınmamalıdır. Şüphe durumunda devletin resmî kurumları ile konu teyit edilmelidir,

  • İçeriğinden şüphe edilen kaynaklar tıklanmamalı ve ilgili mesaj/mesajlar silinmelidir,

  • Aynı kaynaktan tekrarlanan mesajlar için, ilgili numara engellenmelidir,

  • Eğer kurumunuz tarafından verilen bir cihaz kullanılıyorsa, hizmet sağlayıcıya bildirerek ilgili numaralar kurum genelinde bloklanmasının sağlanmalıdır.

Detaylı bilgi için ticket@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.

Son yazılar
Arşiv