Sosyal Medyada Büyüyen Tehdit

Federal Ticaret Komisyonu, sosyal sitelerde başlatılan dolandırıcılıklardan etkilendiğini bildiren kişi sayısının 2020'den 2021'e iki katından fazla arttığını söylüyor.


ABD Federal Ticaret Komisyonu perşembe günü yaptığı açıklamada, geçen yılın sosyal medyadaki dolandırıcılar için büyük bir yıl olduğunu ve 95.000 kullanıcının sosyal sitelerde başlatılan planlarda dolandırıldıklarını bildirdiğini söyledi. Ajans, 2021'den itibaren bildirilen tüm dolandırıcılık kayıplarının yaklaşık dörtte birinin dolandırıcılık nedeniyle toplam 770 milyon dolar kaybedildiğini söyledi.


Sosyal medyada başlayan dolandırıcılıklar son beş yılda hızla arttı. 2017'de 5.000 kişi, sosyal medyadan kaynaklanan dolandırıcılık nedeniyle 42 milyon dolar kaybettiğini bildirdi. FTC, 2021'de paranın yaklaşık 18 katı kaybedildiğini ve yaklaşık 19 katı kadar insanın bu tür dolandırıcılıklara kurban gittiğini söyledi.

Alınması gereken tedbirlere gelirsek;

  • Sosyal medya platformlarına kişisel ve önemi büyük bilgilerinizi aktarmayın,

  • Kişisel bilgisayarınızda düzenli olarak güncellenen antivirüs ve anti-casus yazılımları bulundurarak gelen tehditlere karşı sıkı bir güvenlik tedbiri oluşturun,

  • Bazı banka ve kuruluşlara ait logolar kullanılarak açılan sosyal medya hesapları ya da oluşturulan sahte internet sitelerine itibar etmeyin. Sosyal medyada bu kuruluşların hesapları onaylıdır. Bu durumla ilgili ikilemde kaldığınız zaman hemen banka ya da kuruluşla iletişime geçin,

  • Profillerinizi olabildiğince gizli tutun. Çünkü açık profil her zaman sosyal medya dolandırıcıları için veri toplama kaynağıdır.

Detaylı bilgi için ticket@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.

Son yazılar
Arşiv