Tesla Fabrika Kameraları Bilgisayar Korsanları Tarafından İhlal Edildi

Tesla fabrikaları ve depoları, son zamanlarda yapılan siber saldırıdan etkilenen tesisler arasındaydı. Saldırganlar, Tesla dahil birçok şirkete güvenlik kamerası hizmeti sunan ABD'li bir firmanın sistemine sızdıklarını iddia ederek adres olarak da Kaliforniya'da hizmet veren Verkada adlı firmayı bildirdiler. Verkada adlı üçüncü taraf bir şirkete yapılan saldırının sonucu olarak okulların, hapishanelerin, polis departmanlarının ve hastanelerin de etkilendiği saldırganlar tarafından bildirildi. Bloomberg tarafından yayınlanan bir rapora göre, Verkada adlı bir şirketteki bir yazılımda meydana gelen güvenlik ihlali tüm müşterileri etkilemiştir. Güvenlik firmasından yapılan açıklamada, meselenin araştırıldığı ve yetkili mercilere gerekli bilgilendirmelerin yapıldığı belirtildi.


Siber güvenlik Tesla gibi büyük şirketler için çok önemlidir. Kullanılan sistemler arttıkça, korunması gereken veri değerlendikçe, kurumun siber güvenlik altyapısı da büyür ve kontrolü zor bir hale gelir. İşte bu noktada üçüncü taraf firmalardan alınan desteklerin iyi değerlendirilmesi ve denetlenmesi gerekir.

Değerli verilerimizi ve şirketimizin itibarını korumak için nelere dikkat etmemiz gerekir?


  • Kurumumuzda gelen ve giden trafiği denetleyecek, zararlı yazılımları tespit eden güvenlik ürünleri kullanınız,

  • Güvenlik ürünlerinizi ve sistemlerinizi stabil olan en güncel sürümde tutunuz,

  • Tüm sistemlerin doğru şekilde konfigüre edilmiş şekilde yedekli olması ve bu yedeklerin ise mevcut sistemden tamamen bağımsız olarak tutulması gerekmektedir,

  • Kullanıcıların ve cihazların kimlik yönetimi ile yetkileri belirlenmeli,

  • Şirket çalışanları siber güvenlik eğitimleri ile bilinçlendirilmeli, tespit ettikleri anomali durumları sistem yöneticilere bildirmesi talep edilmelidir.


Detaylı bilgi için ticket@zerosecond.com.tradresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz

Son yazılar
Arşiv