Verizon Raporu: Fidye Yazılımlarından Doğan Riskler

Rapora göre, özellikle tedarik zinciri firmalarının başı fidye yazılımları ile oldukça dertte. Bu problemin kuruluşların ve çalışanlarının nasıl en büyük düşmanları oldukları, Verizon'un son 12 aylık siber saldırılara ilişkin yıllık raporunda öne çıkan en önemli çıkarımlar arasında.


Salı günü yayınlanan 2022 Veri İhlali Araştırmaları Raporu (DBIR), sistem güvenliğinin ihlal edilmesinde veri, kaynak, para, zaman ve/veya yukarıdakilerin tümüne yol açabilecek tehditlere karşı kendilerini korumayı amaçlayan kuruluşlar için bazı kötü haberler verdi.


Son birkaç yılda öne çıkan tehdit bulgularından birisi de fidye yazılımlarının yükseliş trendini sürdürmesidir. Şirketin verilerini izinsiz giriş yoluyla kilitleyen ve kuruluşun yüksek bir haraç ödeyene kadar serbest bırakmayacak olan bu tür siber suçlar, 2021'de neredeyse %13 arttı.


Bu saldırılar çok tehlikeli çünkü saldırı tek bir şirketle başlayıp müşterilerine ve ortaklarına, hızla ulaşabileceğinden, işin içine çok fazla kurban dahil olabiliyor.

Bu tip saldırılardan korunmak için almamız gereken tedbirlerin bazıları;

  • Sisteminizde her zaman en güncel güvenlik önlemleri kullanmalıdır,

  • Son kullanıcılar gelişen atak türlerine göre eğitilmelidir,

  • Sistemlerinizde belirli aralıklarla güvenlikle ilgili versiyonlar takip edilip yamaları yapılmalıdır,

  • Sisteminiz değişen atak türlerine göre geliştirilmelidir,

  • Sosyal mühendislik ataklarına yönelik güvenlik politikaları oluşturulmalıdır.


Detaylı bilgi için ticket@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.

Son yazılar
Arşiv