Zararlı Yazılım Kurbanı: ABD

2021 yılının ilk günlerinde hem siyasi hem de ekonomik çalkantılar ile sarsılan ABD, bir yandan da Rusya tarafından yapıldığı düşünülen siber saldırılar ile uğraşmaktadır. Hem devlet kurumlarında hem de bir özel firmalarda yaşanan siber saldırıların sonuçları değerlendirildiğinde, çok büyük kayıpların yaşandığı tespit edilmiştir. Gelecekte olabilecek tehditler düşünüldüğünde ise, ABD bünyesindeki milyonlarca Windows işletim sistemli cihazın tehdit altında olduğu görülmektedir.


Rusya tarafından geliştirildiği düşünülen zararlı bir kod parçasının, SolarWinds üzerindeki açıklardan faydalanarak ağa bulaşabildiği, sonrasında ise tüm sunucu ve son kullanıcı cihazlarına ulaştığı görülmüştür.


Zararlı kod parçası, birçok ürün tarafından tespit edilemediğinden, iç ağda yayılması ve sistemi enfekte etmesi çok hızlı şekilde olmaktadır. Bu kod ile hedef alınan ve etkilenen 40’tan fazla firmanın büyük çapta maddi kaybı olduğu tespit edilmiştir.


Zararlı Yazılımdan Korunmak İçin Yapılması Gerekenler;


  • Bilgisayar ağında gezinirken zararlı yazılımları tespit edip bunlara karşı önlem alabilen güvenlik ürünleri kullanınız,

  • Kurumsal bir şirkette veya kamuda çalışıyorsanız bu tip saldırılara karşı farkındalık eğitimleri alınız,

  • Kurumsal düzeyde işlevi olan güvenlik duvarı çözümleri kullanınız,

  • Ağınızda segmentasyon yaparak, farklı ağları denetim altında tutunuz,

  • Güvenlik ürünlerinizi ve sistemlerinizi stabil olan en güncel sürümde tutunuz,

  • Honeypot çözümleri ile sisteminize kuracağınız sahte sistemler üzerinden saldırganları tespit ediniz.

Detaylı bilgi için ticket@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.

Son yazılar
Arşiv