top of page
background.jpg

Ağustos 2022

Hyundai Avrupa, Black Basta'nın Son Fidye Kurbanı

Hyundai Motor Corporation'ın Avrupa bölümünün, Rusya bağlantılı Black Basta fidye çetesi tarafından Ocak ayında gerçekleştirilen fidye yazılımı saldırısının kurbanı olduğu bildirildi.

Tecrübeli fidye çetesinin Almanya merkezli bölümden yaklaşık 3 TB veriyi ele geçirdiği söyleniyor.

Elliptic ve Corvus Insurance'ın Kasım 2023 tarihli raporuna göre Black Basta'nın kötü şöhretli Conti fidye yazılımı çetesinin bir kolu olduğuna inanılıyor ve 2022'nin başlangıcından bu yana en az 100 milyon dolardan fazla Bitcoin fidye ödemesi elde ettiği ileri sürülüyor.

Hikayeyi ilk kez aktaran Bleeping Computer'a göre Hyundai, sistemleri etkileyen bir BT sorununu ilk kez Ocak ayında keşfetti.

Hyundai, "Güven ve emniyet, Hyundai'nin işinin temelidir ve önceliğimiz müşterilerimizi, çalışanlarımızı, yatırımcılarımızı ve ortaklarımızı korumaktır" ifadeleri kullandı ve bu son ihlalin siber güvenlik ve hukuk uzmanlarıyla birlikte araştırdığını ve ilgili yetkililerin bilgilendirildiğini söyledi.


Bu tip saldırılardan korunmak için almamız gereken tedbirlerin bazıları;


  • Sisteminizde her zaman en güncel güvenlik ürünleri kullanmalıdır,

  • Son kullanıcılar gelişen atak türlerine göre eğitilmelidir,

  • Kullanılan sistem ve güvenlik ürünlerinizin doğru bir şekilde yedeklenmesine önem verilmelidir.

  • Belirli aralıklarla yedekten dönme testleri yapılmalıdır.

Opmerkingen

Opmerkingen zijn niet geladen
Het lijkt erop dat er een technisch probleem is opgetreden. Probeer nogmaals verbinding te maken of de pagina te vernieuwen.
bottom of page